YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maç yaparken kalp krizi geçirip öldü
Maç yaparken kalp krizi geçirip öldü
28 Şubat 2013 10:11
Adana'da kalbi delik kardeşi ile futbol oynayan 13 yaşındaki çocuk kalp krizinden hayatını kaybetti.

Devlet memuru olarak çalışan Cuma Çapan'ın (48) 5 çocuğundan en küçükleri olan Yusuf İslam Çapan (13) ile doğuştan kalbi delik olan Ramazan Çapan (12) evlerinin önünde geçtiğimiz hafta salı günü futbol oynamaya başladı. Bir süre futbol oynayan çocuklardan Yusuf İslam Çapan aniden kardeşine "Gözüm kararıyor bana bir şey oluyor" dedikten sonra yere yığıldı. Bunun üzerine Ramazan Çapan, "Ağabeyime bir şey oldu, yere düştü diye bağırmaya başladı" çevredeki vatandaşlar çocukların yanına geldi. Bir vatandaş çocuğu hemen otomobiliyle hastaneye götürdü. Ancak hastanenin acilinden giriş yapan çocuğun doktorlar yolda hayatını kaybettiğini belirledi. Yusuf İslam Çapan'ın cenazesi otopsi yapılmak üzere Adana Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırıldı.

Burada ilk belirlemelere göre çocuğun futbol oynarken kalp krizinden hayatını kaybettiğini belirledi. Otopsinin ardından Çapan'ın cenazesi alan aile Buruk Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Baba Cuma Çapan, oğlunun bu zamana kadar hiç kalpten rahatsızlanmadığını en küçük oğlu Ramazan'ın doğuştan kalbinin delik olduğunu belirterek, "Ramazan'dan korkarken kalbi sağlam oğlum kalp krizinden hakkın rahmetini kavuştu. Oğlumla iki gün önce sohbet ettiğimizde bana doktor olmak istediğini söylemişti, ancak hayatı buna yetmedi" dedi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Ana Balim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazan Özbarlas, kalp krizinin genelde yetişkin insanlarda görüldüğünü, çocuklarda bu riskin çok az olduğunu belirterek, "Çok az olmasına rağmen bu tip olaylarla karşılaşabiliyoruz. Bu hayatını kaybeden çocukta doğuştan ritm bozukluğu olabilir, ana damarlarda problem olabilir. Aniden gelişen ritim bozukluğu da kalp krizine neden olmuş olabilir" dedi.

Kalp krizi geçiren çocukların genelde futbol ya da başka bir sporla uğraştığının görüldüğünü dile getiren Özbarlas, "Aileler çocukları sporla ilgileniyorsa mutlaka bir hastaneye gidip EKG çektirmesi gerekiyor. Bu EKG ile çocuklarında ritm bozukluğu olup olmadığı, ya da ritm bozukluğuna yatkınlığı olup olmadığını görebilir. Bu yapılmadığı taktirde çocuğumuzun kalbini bilmediğimiz için ani ölümlere neden olabiliriz" diye konuştu.

 

İHA

Etiketler: , ,
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler