YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maaş+7 ay mesai+masraf yok
Yılın 7 ayı çalışacak, tüm ihtiyaçları köylüler tarafından karşılanacak, bin 300 lira da maaş alacak; ama gelin görün ki bu şartlara rağmen köylü çoban bulamıyor. Neden ise bu mesleğin küçümsenmesi.
Maaş+7 ay mesai+masraf yok
30 Eylül 2010 / 16:58 Güncelleme: 30 Eylül 2010 / 17:01

Malatya'da, yılın 7 ayı çalışan ve tüm ihtiyaçları köylüler tarafından karşılanan çobanlığa ilgi, bin 300 lira maaş verilmesine rağmen olmuyor.
 

Çobanlığın da her meslek gibi bilgi isteyen, zor meslek gruplarından olduğunu söyleyen Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın,  insanların ''hayvan bekçisi'' diye önemsemediği ve küçümsediği çobanlığın, önemli geçim kaynaklarından biri olduğunu ifade ediyor.
 

Akın, ''Hayvan yetiştiricilerimizin bir çoğuyla yaptığımız bire bir görüşmelerde, hayvanlarına bakması noktasında çoban bulamamaktan şikayetçi olduklarını görüyoruz. Son günlerde yetiştiricilerimizin birçoğu çoban arayışına girdi. Çobanlık her önüne gelenin yapamayacağı, meziyet isteyen bir meslektir. Buna rağmen yetiştiricilerimiz işsizliğin çok fazla olduğu şu günlerde bin 300 liraya bile çoban bulamıyor. İnsanlarımız çobanlık diye mesleği önemsemiyor ve küçümsüyor. Halbuki bu devirde çobanlık kazançlı bir meslek haline geldi'' dedi. AA
 
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler