YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lösemi'ydi şimdi de kör oldu!
Lösemi'ydi şimdi de kör oldu!
18 Mart 2013 10:39
Lösemi hastası olan 6 yaşındaki Kısmet Karabaş, hastalığı sebebiyle kör oldu.

Lösemi nedeniyle gözleri kör olan 6 yaşındaki Kısmet Karabaş, 3 aydır yattığı hastane odasında, müzik çalan oyuncağını elinden bırakmıyor.

B hücreli lenfoma tanısı alan 6 yaşındaki Kısmet Karabaş, tedavi için ailesiyle birlikte Batman’dan İstanbul’a geldi. Kızlarının iyileşmesi için geldiklerini belirten 46 yaşındaki anne Muhbet Karabaş, “Kısmet’i gözünde ağrı ve halsizlik nedeniyle hastaneye götürdük. Hastaneden İstanbul’a gitmemizi söylediler. Lösemi teşhisi burada konuldu. 3 aydır hastanede yatıyoruz. Şu anda kızım Kısmet hiç görmüyor. Allah razı olsun, hemşireler, doktorlar ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Kızımın iyileştiğini görmek istiyorum” dedi.

Kızı Kısmet’in “Anne, neden hep karanlık, niye hiç sabah olmuyor” soruları karşısında çaresiz kalan anne, şöyle konuştu: “Kısmet sürekli, ‘siz ne yapıyorsunuz, burası neresi’ gibi sorular soruyor. Saat kavramı hiç yok. Sabah ne zaman, öğle, akşam ne zaman bilmiyor.”

En sevdiği oyuncağı, müzik çalan Pepe’yi elinden hiç bırakmayan 6 yaşındaki Kısmet, oyun odasında bisiklete bindiğini, babasının kendisini tuttuğunu söyledi.

“Erken tanı çok öenmli”

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tiraje Celkan, “Kısmet bize görememe, kafa içinde, dişlerinde ve karnında kitlelerle geldi. B hücreli lenfoma tanısı almış bir hasta. Aynı zamanda hastalığı kemik iliğine de atlamıştı. Ama sonuçta çocukluk çağı kanserlerinde tedavi başarımız yüzde 80. Tüm tabloların hepsi tedavi edilebiliyor. Bundan dolayı erken tanı bizim için çok önemli” diye konuştu.

Verilen kemoterapinin yan etkilerinin olduğunu kaydeden Prof. Dr. Celkan, “Bunların etkisi hastaya birebir uyacak şekilde giderek her geçen gün azaltılmaya çalışılıyor. Bundan dolayı muhakkak, çocukluk çağı kanserlerinde tedavinin çok iyi olduğunun bilinmesi ve buna göre hastaların değerlendirilerek erken tanı konulması bizim açımızdan önemli” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, psikologa oyuncağı Pepe’yi anlatan lösemi hastası Kısmet, oyuncağını göremediğini ama büyük şapkasından, çalan müzikten ne olduğunu anladığını söyledi.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler