YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Leylekler dönüyor
Leylekler dönüyor
17 Mart 2010 17:07
Kars'ta leylekler, hortumun dağıttığı yuvalarını onarmaya başlarken bir taraftan da leylek sürülerinin göçü havalimanı güvenliğini tehdit ediyor

Kars'ın merkeze bağlı Dikme Köyü'nde 50 evin çatısını uçuran hortum, leylek yuvalarını da dağıttı. Leylekler, afetin dinmesinin ardından hummalı bir çalışma başlatarak yuvalarını kısa sürede onardı.
 

Kars'ta önceki gece etkili olan ve 10 köyde büyük hasara yol açan hortum, merkeze 16 kilometre mesafedeki Dikme köyünde de 50 evin çatısını uçurdu, elektrik ve telefon tellerini kopardı, yüzbinlerce lira zarara yol açtı. Hortumun savurup dağıttığı sadece çatılar olmadı. Leylek yuvaları da bu afetten nasibini aldı.
 

Hortum anında iki elektrik direğinin üzerindeki leylek yuvaları da dağıldı. Afetten kaçarak uzaklaşan ve afetin dinmesiyle geri dönen leylekler apar topar işe koyularak dağılmış yuvalarını kısa sürede onarmayı başardı.
 

Çevreye yayılan ağaç dallarını yeniden toplayan ve düzenli şekilde yuvalarına yerleştiren leylekler, yeniden dizayn ettikleri yuvalarını ısıtmaya başladı.

Leylek sürülerinin göçü, havalimanını güvenliğini tehdit ediyor

Atatürk Havalimanı'nın üzerinde bugün öğle saatlerinde yüzlerce kara leylek geçti. Kuzey yarım kürede sıcakların artmaya başlamasıyla güneye göçen kuşlar, İstanbul Boğazı ve havalimanı üzerinden geçerken uçaklar için tehdit oluşturuyor.
 

Kara leyleklerden oluşan yüzlerce göçmen kuş saat 14.00 sıralarında küçük gruplar halinde Atatürk Havalimanı üzerinden geçti.  Uçuş kontrol kulesi görevlileri, kuzey istikametine yaklaşık 30 dakika süren geçiş esnasında hava trafiğini kuşların manevralarını dikkate alarak yönlendirdi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin itfaiye ekipleri de, pistlerin üzerine yönelen leylekleri uzaklaştırmaya çalıştı.
 

DHMİ yetkilileri, havalimanının deniz kenarında olması nedeniyle göçmen kuşların yanı sıra martılar başta olmak üzere, karga, serçe ve sığırcık sürüleriyle yıl boyunca mücadele etmek zorunda kaldıklarını anlattı. Havalimanı itfaiye görevlileri, uçuş kulesi ve pilotlardan gelen kuş sürüsü ihbarlarına göre hareket ederek, pistler ve apron çevresinde kuşları korkutup kaçırmak için siren çalarak araçlarla tur atıyor.
 

Özellikle göç zamanı binlerce leyleğin 'termal' havada süzülerek uzun süre havalimanı çevresinde uçması pilotları endişelendiriyor.
 

Kanat açıklığı 1,5 metreyi bulan kara leyleklerin motora girmesi ise büyük risk oluşturuyor. Uçuş kontrol kulesi görevlileri, göç zamanı geldiğinde uçak trafiğinin yanı sıra göçmen kuşların geçiş yönünü takip edip, uçakların iniş-kalkış yapacağı pisti buna göre belirliyor.
CHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler