YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Laz Ziya' düğümünü Karabük çözecek
'Laz Ziya' düğümünü Karabük çözecek
21 Şubat 2013 20:03
İstanbul’da ölü bulunan ABD’li turist Sarai Sierra’nın bir numaralı katil zanlısı olarak aranan ‘Laz Ziya’ lakaplı Ziya Tasalı’nın Karabük’ten ayrıldığı zaman adına bilet aldığı ve kahvesinde kahvaltı yaptığı arkadaşı Murat Çimen ilk kez konuştu.

Polis, İstanbul’da kayboluşunun 12’nci gününde Cankurtaran’daki sur kalıntıları içinde cesedi bulunan ABD’li turist Sarai Sierra’nın (33) katil zanlısı olan ‘Laz Ziya’ lakaplı kağıt toplayıcısı Ziya Tasalı’nın (46) düğümünü Karabük çözecek. Karabük'ün Yenice ilçesi nüfusuna kayıtlı olan Ziya Tasalı cinayetin ardından İstanbul’dan ayrılarak memleketi Karabük’e geldiğini burada ablası ve yakınları ile bazı tanıdıklarında kaldığını tespit eden İstanbul Emniyetinden görevli özel ekip kenti ablukaya aldı. Hırsızlık suçundan sabıkası olan ve uzun yıllar cezaevinde yatan Ziya Tasalı için çemberi daraltmaya çalışan ekip Karabük - Hatay arasındaki izlerin peşinde.

Abisinden 100 TL alarak Karabük Şehirlerarasını otogarından Murat Çimen adına Hatay ‘a bilet alan Ziya Tasalı’nın izine ulaşmaya çalışan ekipleri kentten çıkış yaptığını kesinleştirmeye çalışıyor. Polis terminalden bilet aldığı ve terminalde gezerken güvenlik kameralarına görüntüsüne yansıyan Ziyan Tasalı’nın otobüse binip binmediğini kesinleştirmeye çalışıyor. Kentten ayrıldığına dair bulguları birleştirmeye çalışan ekip kenti ablukaya alarak dağlık arazide iz sürüyor.
 
Başka adla alınan bilet
 
Ziya Tasalı’nın 8 Şubat Cuma günü Hatay’a adına bilet aldığı Murat Çimen, İHA’ya konuşarak, Ziya’yı 15 yıldır tanıdığını en son geldiğinde ise görmediğini söyleyerek, “ Benim kahveme gelip çay içip jkahvaltı yapmış. Buradan giderken de benim adıma bilet almış. Burada aile durumalrı bozuk olduğundan İstanbul’a gittiğini biliyorum. Böyle bir şey yapacağına inanmıyorum. Tavuk bile kesemez. Ama son zamanlarda bali çekip tiner kokladığı söyleniyor. Burada benim Zafer diye arkadaşım var oda o gün ona iki paket sigara almış. Buradaki arkadaşlara Suriye’ye gideceğini söylemiz. Benim Türkiye’de işim bitti. Buradan Hatay’a oradan da Suriye’ye gideceğim demiş” dedi
 
Kahvaltı yaptığı Resut Bul isimli arkadaşı ise, Suriye’ye gideceğini söyleyince bende ona ‘Suriye’dekiler buraya kaçıyor. Sen ne yapacan orada’ dedim. Hatta hayal dünyasında koşuyor diye düşündüm. Hatta o gün parası da yok diye ona börek aldım. Oturdu kahvaltı yaptı” dedi.
 
Zafer Özden ise, kahvede kahvaltı yaptı. Ben elamanları 100. Yıl mahallesine bırakmaya gidiyordum. Ziya’ya dedim hadi gel gezdireyim dedi. Aldık arabayla gittik geldik ve hatta dönüşte de 2 paket sigara aldım. Sonra buraya gelince ben gidiyorum dedi. Nereye gidecen diyince, ‘Suriye yada İran’a gidecem. Türkiye’de bir daha durmam. İstanbul’da bir takım olaylar oldu. Bu benim üzerime kalacak. Onun için Suriye yada İran’a çıkacam’ dedi. Normalde tavuk bile kesemez. Yüzünde herhangi bir tırnak izi gibi bir şey yoktu. Olsa görürdük” ifadesinde bulundu.
 
Yaklaşık bir haftadır Karabük’te olan Özel ekip Sarai cinayetini aydınlatmak için titizlikle çalışarak tüm delileri ve bulguları bir araya getirerek Laz Ziya’nın izine ulaşmaya çalışıyor.


İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler