YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lahana'dan kötü haber
Lahana'dan kötü haber
03 Aralık 2011 11:56
Bir çoğumuz severek yeriz özellikle sarmasını... Ancak bu sene ondan kötü haber var. Havaların soğuk olması lahanayı vurdu. Çiftçiler zarara uğradı.Fiyatlar ise artabilir...

Niğde'nin Sazlıca beldesinde, yaklaşık 1 milyon kök lahananın dondan zarar gördüğü bildirildi.

Sazlıca Belediye Başkanı Süleyman Görgülü, ürünleri dondan zarar gören çiftçilerle birlikte ekili alanlarda incelemelerde bulundu.

Görgülü, beldelerinde yaklaşık 5 milyon kök lahana ekildiğini söyledi.

Yaklaşık 1 milyon kök lahananın dondan zarar gördüğünü ifade eden Görgülü, ''Henüz söküm yapılmadan lahananın dondan etkilenmesi, çiftçilerimizi büyük zarara soktu. Söküm aşamasında gelen bu afetin maliyeti Sazlıca ekonomisine yaklaşık 1 milyon lira oldu'' dedi.

Dondan zarar gören lahana üreticileri ise soğuk havanın üst yapraklardan başlayarak lahanayı tamamen çürüttüğünü ifade etti.

Dondan önce pazarlık yaptıkları tüccarların lahana almak için tırlarla tarlaya geldiklerini, ancak gördükleri manzara karşısında lahana almaktan vazgeçtiklerini belirten çiftçiler, ''Zaten maliyet fiyatına bile alıcı bulamadığımız lahanalarımız tarlada dondu. Her üreticinin yüzde 20 oranında kaybı var. Don olayı Sazlıca çiftçisini perişan etti'' diye konuştular.  (AA)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler