YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuyu cinayeti davasında karar
Kuyu cinayeti davasında karar
13 Şubat 2012 23:10
Balıkesir'de 4 kişinin öldürülüp çukurlara gömülmesiyle ilgili görülen davada karar çıktı.

Balıkesir'de 4 kişiyi öldürüp çukurlara gömdükleri iddiasıyla Trabzon'da yargılanan 5 sanık, ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezalarına çarptırıldı.

Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanıklar Mehmet Erhan Çetin, Ferdi Duran, Mustafa İnan, Serkan Fındık ve Kamil Demir hazır bulundu. Taraf avukatları ile öldürülenlerden Samet Erkutoğlu'nun annesi Şükran Erkutoğlu ile öldürülen Ercan Altuntaş'ın annesi Ayfer ile babası Fethi Altuntaş duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada son sözleri ve savunmaları sorulan sanıklar, haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek, birbirlerini suçladı.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti Mehmet Erhan Çetin, Ferdi Duran, Mustafa İnan ve Serkan Fındık'ı, ''Samet Erkutoğlu ile Ercan Altuntaş'ı kasten öldürmek'' suçundan 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet, ''Mehmet Durna ve Serkan Özmen'i de kasten öldürmek'' suçundan 2'şer kez müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Diğer sanık Kamil Demir'e de ''Ercan Altuntaş'ı öldürmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren heyet ayrıca, sanıklardan İnan ile Fındık'a ''tehdit'' suçundan 2 yıl 4'er ay, 6136 sayılı ''Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet'' suçundan da 1'er yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme heyeti, gerekçeleri oluşmadığı için tüm sanıkların cezalarında herhangi bir indirim ya da artırım yapılmamasına karar verdi.


-Duruşmadan notlar-


Duruşma sırasında 4 kişiyi nasıl öldürdüklerini soğukkanlılıkla anlattıkları gözlenen sanıkların beyanları sırasında oğlu Samet Erkutoğlu'nun öldürülme anı anlatılan Şükran Erkutoğlu, gözyaşlarını tutamadı ve salondan dışarı çıktı.

Bir süre sonra yeniden salona giren Şükran Erkutoğlu ile öldürülen Ercan Altuntaş'ın annesi Ayfer Altuntaş ve babası Fethi Altuntaş, kararın açıklanması sonrası, verilen cezayı az bularak sanıklara saldırmak istedi.

Salondaki polislerce engellenen maktullerin yakınları, sanıkların salondan çıkarılmasının ardından cezaevi aracının yanına giderek tepkilerini sürdürdüler.

Öte yandan cezaevine götürülen sanıkların tamamının ellerinde çeşitli dövmelerin bulunması dikkati çekti.


-Olayın geçmişi-


Balıkesir 2. Gündoğan Mahallesi'nde, 28 Aralık 2009'da, Ahmet G. ile Mehmet Durna'nın işlettiği kahvehane kurşunlanmış, daha sonra olayı gerçekleştirdiği ileri sürülen Mehmet Erhan Çetin'in zorla kaçırılarak dövüldüğü iddia edilmişti. 5 Ocak'ta Mehmet Durna, 9 Ocak'ta ise Serkan Özmen (30) ile ev arkadaşları Ercan Altuntaş (20) ve Samet Erkutoğlu (17) ortadan kaybolmuştu.

Bu olaydan 25 gün sonra, Ertuğrul köyündeki dağlık arazide, kahvehane işletmecisi Durna ile Özmen aynı çukurda, Altuntaş ile Erkutoğlu ise aynı bölgedeki farklı çukurlarda başlarından silahla vurularak öldürülmüş halde bulunmuştu.

Gözaltına alınan 7 kişiden Mehmet Erhan Çetin, Mustafa İnan, Serkan Fındık, Kamil Demir ve Ferdi Duran tutuklanmış, Ziya Y. ile Arif Ç. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Haklarında dava açılan sanıkların yargılanmasına güvenlik gerekçesiyle, Balıkesir yerine Trabzon'da başlanmıştı. AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler