YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuşcenneti'nde kuluçka zamanı
Kuşcenneti'nde kuluçka zamanı
20 Ekim 2014 13:42
Türkiye'de sadece Tuz Gölü'nde ve İzmir'de üreyebildiği belirtilen flamingoların, İzmir Kuşcenneti'ndeki yuvalarında yapılan sayımlarda 10 bin 237 çift flamingonun kuluçkaya yattığı tespit edildi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı, yazılı açıklamasında bunun bir rekor olduğunu kaydetti. 

İzmir Kuşcenneti'nde Türkiye'de gözlenen 477 kuş türünden 291 türün gözlendiğini ifade eden Sıkı, bu türlerden 107'sinin İzmir'de kuluçkaya yattığını ifade etti.

Sıkı, kuluçka sayısındaki bu artışta İzmir Kuşcenneti'nde 2012 yılında İzmir Kuşcennetini Koruma ve Geliştirme Birliği tarafından yapılan flamingo kuluçka adasının etkili olduğunu köydetti. Flamingoların 2014'te bu adaya ilk defa geldiğine işaret eden Sıkı, bu yılki kuluçka sayısının geçmiş yılların en yükseği olduğunu ifade etti. 

Sıkı, Kuşcenneti'nde asıl kuluçka hedefin 15-20 bin flamingoya üreme imkanı sağlamak olduğunu vurguladı.

Başıboş köpek tehdidi

Sıkı, İzmir Kuşcenneti'nde başıboş köpeklerin, flamingoların üremesini tehdit eden en büyük tehlike olduğuna dikkati çekerek, "Sasalı piknik alanı içindeki köpek barınağı buradan kaldırılmalıdır. Aksi takdirde önümüzdeki yıllarda köpek ya da köpeklerin flamingo kuluçka adasına çıkmasıyla en büyük flamingo katliamı ile karşı karşıya kalabiliriz" ifadesini kullandı.


AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler