YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurtlar neden uluyor?
Kurtlar neden uluyor?
02 Eylül 2013 10:29
Viyana Veterinerlik Üniversitesi'ne göre kurtların sürüden ayrıldıkları zaman yalnızlıklarını ifade etmek için uluduklarını ortaya koydu.

Viyana Veterinerlik Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre kurtların sürüden ayrıldıkları zaman yalnızlıklarını ifade etmek için uluduklarını ortaya koydu.

Araştırmada, kurtların ulumasının karşı karşıya kaldıkları sorunlardan kaynaklanmadığını, kendilerini “sevgi” yoluyla bağlı hissettikleri sürünün diğer üyelerinden ayrılmalarının ulumaya neden olduğu tespit edildi.

Araştırmayı yürüten ekibin lideri Friederike Range, elde ettikleri sonuçların kurtlar arasındaki sosyal ilişki ve bu ilişkilerdeki değişimi açıklamaya yardımcı olacağını belirtti. Daha önce kurtların ulumasının stresten kaynaklandığı düşünülüyordu.

Araştırma, ayrıca, kurt sürülerinde mevcut olan hiyerarşinin de ulumada etkili olduğunu gösterdi. Eğer sürüden ayrılan kurdun mevkisi yüksekse sürü daha uzun uluyor.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, hayvanların da insanlar gibi empati, cömertlik ve sevgi gibi duygu ve davranışlar sergilediğini gösteriyor.

Bilim insanları kurtlardaki “sevgi” anlayışının insanlardan farklı olduğunu tartışırken, iki kurt arasında sevgi, aşk ya da şefkat gösterme olarak adlandırılabilecek özel bir bağ olduğunu tespit etti.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler