YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurbanlıklar görücüye çıktı
Kurbanlıklar görücüye çıktı
26 Eylül 2013 11:26
Kurban Bayramı'na sayılı günler kala ibadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar için kurbanlıklar görücüye çıktı. Türkiye'nin dört bir yanından İzmir'e gelen kurbanlıklar 500 ile 8 bin lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor.

İzmir Kasaplar Odası Başkanı Ceyhan Yücelmiş, yaptığı açıklamada, kentte hayvan pazarlarının kurulmaya başlandığını, ildeki 16-17 hayvan pazarında yaklaşık 50 bin hayvanın alıcısını beklediğini dile getirdi.

Oda olarak hayvan pazarlarında denetleme yaptıklarını, ilgili kurumların da buralarda denetimlerde bulunduğunu anlatan Yücelmiş, şöyle konuştu:

"Pazarlardaki eksikliklere bakıyoruz, kesim yerlerine kasap yerleştirmek için tespitte bulunuyoruz. Kurbanla ilgili İzmir'de yoğun çalışma var. Hayvanların hepsinin kulak küpeleri var. Girişleri yapılırken veteriner hekimler tarafından denetimler gerçekleştiriliyor. Vatandaşlar mutlaka kurbanlıklarını hayvan pazarlarından almalı. Burada bütün denetimler yapılıyor. Buranın dışında sokak aralarında satılan hayvanlara itibar edilmemeli. Vatandaşlarımız hayvan pazarı dışında illegal yerlere karşı daha duyarlı olmalı. Sağlıksız hayvanlarla karşılaşabilirler."

"Kurban alırken et fiyatı düşünülmez"

Kurbanın bir ibadet olduğunu ve bunun için "et fiyatının düşünülmemesi" gerektiğine dikkati çeken Yücelmiş, "Kurban Bayramı'nda fiyatlarda yükselme olur, bunu makul karşılamak lazım. Kurbanda yüzde 15-20'lik fiyat yüksekliği normaldir. Besicimiz Ağrı'dan, Muş'tan, Van'dan, Kars'tan hayvan getiriyor. Bunun bir dünya cefası var, masrafı var. Dışardan görüldüğü gibi değil. O insanlara da hak vermek lazım. Ne kadar zorluk içerisinde bu işleri yaptıklarını biliyoruz. Koşullar keşke uygun olsa da fiyatları bir dengede tutabilsek" diye konuştu.

Yücelmiş, Kurban Bayramı'ndan sonra et fiyatlarında düşüş olacağını dile getirdi.

"Geçen yılın fiyatlarından almak istiyorlar"

Ağrı'dan İzmir'e 162 büyükbaş hayvan getiren besicilerden Adnan Zengil, hayvan pazarını gezen alıcıların geçen yılın fiyatlarından alım yapmak istediklerini ifade etti.

Zengil, "Karkas et geçen yıl 14,5 lira iken bu yıl 16,5 liradan satıyoruz. Geçen yıl tırla hayvanları 3 bin liraya getiriyorduk bu yıl 4-5 bin liraya çıktı. Sabrediyoruz. Vatandaşlar fiyat farkına bakmasın, 200-300 lirasına bakmasın. Hayvana, küpesine kalitesine baksınlar" dedi.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler