YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurban nasıl kesilir? Kurban kesme usulleri nelerdir 2016
Kurban nasıl kesilir? Kurban kesme usulleri nelerdir 2016
12 Eylül 2016 07:45
Kurban bayramına sayılı günler kaldı. Kurban kesimi belediyelerin kurbanlık alanlarında yapılacak. Kurban kesimini kasapların yanı sıra bilenler de yapıyor. Kurban nasıl kesilir? Kurban kesme usulleri nelerdir 2016...

Müslüman alemi için dini bayramlardan kurban bayramında, kurban kesilecek, dualar okunacak eş dost ziyaret edilecek. Kurban kesecek olanlar ve işi fazla bilmeyenler kurban nasıl kesilir sorularına yanıt arıyor. Kurban kesmenin bazı islami usulleri vardır.

Kurban kesecek olan ya da kurban kesiminin islami kesime uygun olup olmadığını gözlemleyecek olanlar 'kurban nasıl kesilir, kurban kesme usulleri nelerdir? sorularına cevap arıyor.

Kurban nasıl kesilir?

Sual: Kurban keserken dikkat edilecek hususlar nelerdir?

CEVAP

Maddeler halinde bildirelim:

1- Önce diz boyu çukur kazılır. Kurbanın gözleri tülbentle bağlanır. Kıbleye dönük olarak sol yanı üzerine yatırılır. Boğa, tosun gibi büyük baş hayvanların kolay kesilebilmesi için çengele asılması caizdir. Boğazı çukurun kenarına getirilir. İki ön ve bir arka ayakları, uçlarından bir araya bağlanır. Üç kere bayram tekbiri okunur. Sonra, bismillahi Allahü ekber diyerek, deveden başka hayvanın, boğazından kesilir. Bismillahi derken, h’yi belli etmek gerekir. Belli edince, Allahü teâlânın ismi olduğunu düşünmek lazım olmaz. h’yi açıkça belli etmezse, Allahü teâlânın ismini söylediğini düşünmek gerekir. Bunu da düşünmezse hayvan leş olur, yenmez. Bismillahirrahmanirrahim demek de caizdir. Fakat evlâ olanı, (Bismillahi Allahü ekber) demektir.

2- Besmele çekilince, hemen kesmek şarttır. Besmele çektikten sonra bıçağı bilerse, Besmeleyi tekrar etmesi gerekir. Besmele çektikten sonra, hayvan yerinden kalkarsa, yatırdığı zaman tekrar Besmele çekmesi gerekir; fakat bir kelime söylemek, bir lokma yemek ve bir yudum su içmek gibi az bir ara vermenin zararı yoktur. Besmele çektikten sonra, elindeki bıçağı bırakıp, başka bir bıçak alsa, Besmeleyi tekrar çekmesi gerekmez.

3- Bir hayvan için Besmele çekildikten sonra, onu bırakıp başka bir hayvan kesilecek olsa, Besmeleyi tekrar çekmek gerekir.

4- Arka arkaya birkaç hayvanı boğazlayacak kişinin, hepsi için ayrı ayrı Besmele çekmesi gerekir; fakat hayvanları, üst üste yatırıp kesecek olsa, bir Besmele kâfidir. Bir hayvanı iki kişi kesse, ikisinin de Besmele çekmesi gerekir.

5- Besmele unutulursa zararı olmaz. Kasten Besmelesiz kesmek haramdır.

6- Hayvanın boğazında yemek, nefes borusu ve iki yanda birer kan damarı vardır. Bu dört damardan üçü bir anda kesilmelidir.

7- Şafii’de, yemek borusuyla nefes borusu kesilirse kâfidir. Ancak gırtlak düğümü baş tarafında kalmalıdır. Gırtlak düğümünün tamamı vücut tarafında kalırsa, kesilen hayvan yenmez.

8- Kurban kesenin, kıbleye karşı dönmesi sünnettir.

9- Erkek ve kadın Müslümanın, cünübün, delinin, bunağın, çocuğun ve sarhoşun Besmeleyle kestiği hayvan yenir. Ehl-i kitabın [Hristiyan veya Yahudi'nin] kestiği de yenir. Fakat ehl-i kitaba kurban kestirmek mekruhtur. Dilsiz ve sünnetsizin, hayvan kesmesi mekruhtur.

10- Solak bir kimsenin, sol eliyle kurban kesmesinde mahzur yoktur. Temiz işleri yaparken, sağdan başlamak sünnet-i zevaiddir, yani müstehabdır. Bir özürle soldan başlamak mekruh olmaz. Yani sol elle kesilen hayvan ve kurban yenir.

11- Bir ihtiyaç varsa, kurbanı bayıltıp kesmek caizdir. Başını bir kerede koparıp kesilen de yenir; fakat öyle kesmek günah olur. Hayvanı ensesinden kesmek haramdır; ama eti yenir.

12- Kurban hayvanını yüzmek için, şişirmek caizdir.

Sual: Büyük hayvanı kurban ederken arka ayağından traktör veya vinç vasıtası ile asarak kesmek hayvana eziyet vermek sayılır mı?

CEVAP

Böylesi daha uygundur.

Sual: Almanya’da kurbanları müslüman kesiyor, gayrı müslim yüzüyor. Böyle yüzülmüş kurban etini yemek caiz midir?

CEVAP

Yenmesinde mahzur yoktur. İmam-ı Rabbani hazretleri, gayrı müslim, bir şeye elini sürünce, o şeyin pislenmeyeceğini bildiriyor. Kitab ehli olan gayrı müslimlerin, Besmele ile kestiklerini yemenin de caiz olduğunu açıklıyor. Fakat zaruretsiz yememek iyi olur.

Sual: Hayvanı boğazlarken, Meri, Hulkum ve Evdac damarlarını kestikten sonra, hayvanın canı çıkmadan bir başkası besmelesiz olarak kafasını keserse, bu şekildeki kesim caiz mi?

CEVAP

Öyle yapmak uygun değil, besmele ile de olsa uygun olmaz. Fakat eti yenir.

Sual: Kurban kesene ücret olarak kurbanın eti ve derisi verilir mi?

CEVAP

Kurban kesene ücret olarak kurbanın eti ve derisi verilmez. Derisini, evde dağarcık, mest, sofra, seccade gibi şeyler yapıp kendisi de kullanır. Derisi, eti satılırsa, parası fakire sadaka verilir.

Sual: Abdestsiz kurban kesmek caiz midir?

CEVAP

Sahih olur. Hatta mecbur kalınsa, cünüp kesilse de sahih olur. (Fetava-i Hindiyye)

Hayvanı şişirmek

Sual: Kurban hayvanını yüzmek için, şişirmek caiz midir?

CEVAP

Caizdir.

Hayvan keserken Besmele

Sual: Hayvan keserken (Bismillahirrahmanirrahim) denmez mi? Denirse hayvan yenmez mi?

CEVAP

Besmele, Bismillahirrahmanirrahim söylenince de, kesilen hayvan yenir. Evla, yani daha iyi olanı (Bismillahi Allahü ekber) demektir. (İbni Abidin)

Kurban kesmenin püf noktaları nelerdir?

- Hayvanın strese girmemesi için kesimden önce güneşte bırakmayın

- Kesim yapılacak yere rahat bir şekilde bağlayın

- Kesime götürürken ipinden tam güçle çekmeyin, hayvana vurmayın

- Kesimden önce yem ve suyunu verin

- Kesilmiş hayvanların etleri ile kesim yapılacak hayvanları aynı yerde tutmayın

- Kesimi uzman kasaplar yapmalı

Kurban kesiminde nasıl bir bıçak kullanılmalı?

Küçükbaş hayvanın kesiminde 2 numara bıçak kullanılmalı ve bıçağın hayvanın boğazını kapsayacak şekilde olması gerekiyor.

Kesildikten sonra 5-6 dakika kanın boşalmasını beklenmeli. Kanın hızlı boşalması için hayvanın 3 ayağının bağlı 1 ayağının serbest olması lazım. Hayvan, düzgün şişirilirse deriden ayrılması da kolay olur.

Kompresör ile hayvanın şişirilmesi daha sağlıklıdır. Derisini soyduktan sonra önce bağırsakları sonra sakatat sonra kendi tercihinize göre hayvanı parçalara ayrılabilir.

Deri çıkarma işleminde kesinlikle bıçak kullanmamak gerek çünkü deri milli servettir. Karın, kuyruk etrafı ve bacaklarda bıçak kullanılır. Fakat buralardan itibaren deri bir elle tutulup, diğer el yumruk yapılarak deriyi etten ayırmaya gayret edilir

KURBAN BAYRAMl Ml ➷➷➷➷➷➷➷➷➷
 // Halîme Gözüpek
KAVURMA BAYRAMl Ml YOK SAAA MANGAL BAYRAMl Ml?!? KİM NE NİYETLE KUTLUYOR İSE, RABBim ONA GÖRE VERSİN MÜKÂFÂTlNl!!! MÜBÂREK KURBAN BAYFRAMlNlz KUTLU OLSUN......
12 Eylül 2016 Pazartesi 15:28
 // şavas
Herkesin kurban bayram kutlu olsun...
12 Eylül 2016 14:20
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler