16 Aralık 2017 Cumartesi
 • Altın156,133
 • BIST109.330
 • Dolar3,8638
 • Euro4,5501
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1548
 • İstanbul14 °C
 • Ankara-3 °C
 • İzmir16 °C
 • Konya-1 °C
 • Adana10 °C
 • Antalya12 °C
 • Diyarbakır0 °C
 • Bursa11 °C
 • Kayseri-3 °C
 • Kocaeli4 °C
 • Şanlıurfa8 °C
 • Gaziantep2 °C
 • İçel13 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurban kesmek farz mı sünnet mi? Kurban kesmek zorunlu mu? 2016
Kurban kesmek farz mı sünnet mi? Kurban kesmek zorunlu mu? 2016
03 Eylül 2016 12:24
Kurban bayramı yaklaşırken her sene sorulan bazı sorular yine gündemde. Kurban kesmek farz mı? Kurban kesmek zorunlu mu? bu soruların cevabı hiç değişmese de her sene merak edenler olabiliyor. Sizler için araştırdık:Kurban kesmek farz mı?

Kurban kesmek herkese farz mıdır? Kurban bayramına sayılı günler kaldı. Çoğu insan kurban telaşına düştü. kurban kemek farz mıdır? Kurban kesilmeli midir? Herkes kurban kesmeli mi? Kurban , Allah rızası için Kurban Bayramı günlerinde, kurban olabilen hayvanları kesmektir. Peki Kurban kesmek farz mı, vacip mi, sünnet mi?

Kurban; Allah'a yaklaşmak ve rızasını kazanmak amacıyla kesilen hayvandır. Akıllı, özgür, bir yerde yerleşik olan ve nisap miktarı zengin müslümanların, Allah rızasını kazanmak için kurban kesmekle yükümlüdür. Bu sayede kişi hem Allah'a ruhen yakınlaşır, hem de fakirlere de yardım etmek suretiyle halka yaklaşır.

Kurban; Müslüman toplumların simgesi durumundaki ibadetlerden biridir. Kurban, bir Müslüman'ın tüm varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir simgesidir.

İslam; kişiyi insanî erdemlere ulaştırmayı hedeflerken; toplumlar açısından ise birleştirici ve bütünleştirici unsurdur. İslam dininin bu özelliği, zekat, hac ve kurban gibi ibadetlerle ispatlanmıştır. Bu ibadetler, yüzyıllardan bu yana Müslüman toplumlarda, esas olmuş ve hiç değişmeden günümüze kadar taşınmıştır.

Kurbanın genel biçimleriyle bu şekilde olurken ince detaylarında mezhepler ayrı düşünmüşlerdir. Hanefi Mezhebine mensup olanlar, Kevser suresini baz alarak şartları taşıyan herkesin kurban kesmesini vacip tutmuştur.

Şafii ve diğer fıkıh mensupları kurban kesmeyi vacip değil sünnet olarak kabul etmişlerdir.

KURBAN KESİMİ NE ZAMAN YAPILIR?

-Kurban kesim vakti, Zilhicce ayının 10. günü bayram namazından itibaren 12. günü yani bayramın üçüncü günü güneşin batımına kadardır. Adak şeklindeki kurbanlarda dilenen tüm zamanlarda kesilebilir

KADIN KURBAN KESEBİLİR Mİ CAİZ MİDİR?

– Kurban kesmede cinsiyet ayrımı yapılmadan usulünce kesilmesi yeterlidir. Müslüman bir kadının kurban kesmesi de mümkündür.

KURBAN KESERKEN NEYE ÖZEN GÖSTERMELİYİZ?

– Kurban edilecek hayvana acı ve eziyet çektirmeden ehil kişiler tarafından İslami ölçülere göre hızlı bir şekilde kesilmelidir. Ayrıca, çevre temizliğine dikkat edilmelidir.

– Kurban kesilirken etrafta küçük çocuk bulunmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü o yaşlarda bir çocuk bu durumdan kötü etkilenebilir. Bir de, hayvanların başka bir hayvanın kesimini görmemesine dikkat edilmelidir.

BORÇ PARA ALINARAK KURBAN KESİLİR Mİ?

– Borç para ile kurban kesmek caizdir. Fakat borçla kurban kesecek kişi fakir ise kurban kesmesi durumunda zorlanacaksa kurban kesmeye bilir.

ÖLMÜŞ BİRİNİN ADINA KURBAN KESİLİR Mİ?

– Ölü kurbanı diye adlandırma yoktur. Fakat, ölü sevabı ölü adına kurban kesilebilir.
– Kişi, sevabını ölmüş anne veya babasına veya yakınlarına bağışlanmak üzere, hayır kurumlarına, fakir ve muhtaç kişilere bağış yapabilir veya kendisi kurban da kesebilir.
– Ölen kimse kurban vasiyet etmemişse, kesilen kurban eti fakirlere de dağıtılabilir kesen kişi ve zenginler de yiyebilir.
– Ölen kimsenin vasiyeti olmasa dahi, sevabı onun ruhuna gitsin diye kesilen kurbanın vakti yoktur. Her hangi bir zaman kesilebilir. Ancak kurban bayramında kesilmesi daha faziletli ve daha sevap kazandırır. Ölenin vasiyeti kurban bayramında kesilmesi şeklindeyse, bu vasiyet sadece kurban bayramında gerçekleştirilebilir.

Kurban ile ilgili ayetler ;

SÂFFÂT SÛRESİ
(107) Biz, (İbrahim’e) büyük bir kurbanlık vererek onu (İsmail’i) kurtardık.

KEVSER SÛRESİ
(2) O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes. *

*Bu ayette Hz.Peygamber’e hitaben bir ifade olduğu için Hz.Peygamber’e kurban kesmek farz kılınmıştır.

Diğer dinlerde kurban ;

“İbrahim, ‘Rabbim! Bana iyilerden olacak bir çocuk ver.’ diye yalvardı. Biz de ona yumuşak huylu bir oğlan müjdeledik. İsmail, babası İbrahim’le birlikte yürüyüp gezecek çağa gelince, ‘Ey oğulcuğum! Rüyada seni kurban ettiğimi görüyorum. Bir düşün, ne dersin?’ dedi. İsmail de, ‘Ey babacığım! Ne ile emrolundunsa yap, Allah dilerse benim sabredenlerden olduğumu göreceksin.’ dedi. Böylece ikisi de Allah’a teslimiyet gösterip babası oğlunu alnı üzerine yatırınca, biz,  ‘Ey İbrahim! Rüyayı gerçek yaptın, işte biz iyi davrananları böylece ödüllendiririz.’ diye seslendik. Doğrusu bu apaçık bir deneme idi. Ona, fidye olarak büyük bir kurbanlık verdik. Kendisine, sonradan gelenler için de iyi bir nam bıraktık. Selâm olsun İbrahim’e. İşte biz iyileri böylece ödüllendiririz.” (37/Saffât suresi, 100-110)

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler