21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,411
 • BIST95.057
 • Dolar4,7244
 • Euro5,4834
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2554
 • İstanbul25 °C
 • Ankara20 °C
 • İzmir25 °C
 • Konya17 °C
 • Adana25 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır27 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli22 °C
 • Şanlıurfa29 °C
 • Gaziantep24 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurban bayramı tatili 9 gün mü? 2016
Kurban bayramı tatili 9 gün mü? 2016
05 Eylül 2016 08:14
Dini bayramımız olan Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olduğu birçok insanı yakından ilgilendiriyor. Kurban bayramı tatilinin kaç gün olacağı merak ediliyor. 2016 kurban bayramı tatili ne zaman başlıyor? 9 gün mü? Kurban bayramı tatili 9 gün mü?

Kurban bayramı özellikle memur kesim için büyük bir tatil fırsatı olacak. 2016 kurban bayramının başlamasına sayılı günler kaldı. Kurban bayramı ne zaman başlayacak? ve ne zaman sona erecek? 2016 kurban bayramına ilişkin merak edilenleri sizler için derledik.

2016 yılında Kurban bayramı ne zaman? Her yıl olduğu gibi 2016'da da heyecanla beklenen kurban bayramı ne zaman başlayacak sorusu bu yılda en çok merak edilen konulardan birisi olarak yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde kutladığımız Ramazan Bayramı tatilinin sona ermesinden sonra tatil planlarını Kurban Bayramı tatiline saklayan vatandaşlar bayram tatili kaç gün olacak? Sorusunun cevabını merak etmeye başladılar. Peki, Kurban Bayramı Tatili Kac Gun?

TATİL 9 GÜN

Kurban Bayramı tatili resmi olarak 9 güne çıktı. Başbakan Binali Yıldırım, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların 16 Eylül Cuma günü tam gün izinli sayılmasına ilişkin yazıyı imzaladı.
Buna göre, kurum yöneticilerince gerekli tedbirlerin alınarak hizmetlerin aksatılmaması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede eleman bulundurulması kaydıyla, kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanlar, Kurban Bayramı’nın ertesi günü (16 Eylül Cuma) tam gün idari izinli sayılacak. Böylelikle Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ ÖNCESİ MAAŞLAR ÖDENECEK

Başbakan Yıldırım, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar ile SGK ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaş ödemelerinin de Kurban Bayramı’ndan önce yapılması için bakanlıklara talimat verdi. Maaş ödemelerinin 08-09 Eylül 2016 tarihinde yapılması kararlaştırıldı.

KURBAN BAYRAMI BU YIL EYLÜL AYINDA 

Kurban Bayramı bu yıl Eylül ayının başında kutlanacak. Müslümanlar için kurban bayramı oldukça önemli bir bayram olan Kurban Bayramında, maddi gücü yeten kişiler, maddi gücü yetersiz olan kişilere dağıtmak için kurban keserler. Asırlardır kutlanan ve büyük bir sevap kaynağı olan kurban kesme ibadetinin gerçekleştirildiği kurban bayramı İslam dininde önemli bir tutuyor. Kurban bayramı, hicri takvimin Zilhicce ayının onuncu gününde başlayan ve dört gün boyunca devam eden bu mübarek bayram, her yıl olduğu gibi 2016'da da heyecanla bekleniyor. Ailelerin bir araya geldiği, fakirlere el uzatıldığı, kaynaşmanın en yüksek seviyelerde olduğu kurban bayramı Hazreti İbrahim döneminden beri devam etmektedir.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN

Kurban bayramı müslüman aleminde 2016 senesinde çünkü 2016 – 2017 eğitim öğretim yılı, kurban bayramından önce başlayacak. İslam dininde asırlardır devam eden ve farz ibadeti olan kurban kesme, her sene kurban bayramında yapılıyor ve bu önemli bayram nedeniyle ülkemizde bayram süresince resmi tatil ilan ediliyor. Yaz tatiline denk gelen 2016 kurban bayramı arefesi 11 Eylül Pazar günü olacak ve kurban bayramı tatilinde toplamda 4,5 gün sürecek bir tatil olacak. Ancak kurban bayramının yaklaşıyor olmasıyla birlikte bu tatil süresi daha da uzatılabilir, Cuma günü de tatil kabul edilip yine 9 günlük kurban bayramı tatili olabilir. Kurban bayramı takvimi de bayram dolayısıyla çok merak ediliyor.

Arefesi 11 Eylül 2016 Pazar gününe denk gelen kurban bayramının birinci günü 12 Eylül 2016 Pazartesi günü oluyor. 2. günü 13 Eylül Salı gününe denk gelen kurban bayramının 3. günü ise 14 Eylül Çarşamba oluyor. Kurban bayramının son günü olan 4. gün ise 15 Eylül Perşembe gününe denk geliyor. Müslümanlar için oldukça önemli bir bayram olan kurban bayramı, bayramın birinci günü kılınacak olan bayram namazı ardından başlıyor diyebiliriz. Çünkü kesilecek olan kurbanlar genellikle bayram namazı ardından kesiliyorlar. Kurban kesmek için en iyi ve en mübarek olan zaman hangisidir, diye merak ediyorsanız haberimizi okumaya deva edebilirsiniz.

KURBAN BAYRAMI

Kurban Bayramı (Arapça: عيد الأضحى; 'Īd al-'Adhā, Farsça: عید قربان; Eid-e Gorbān) olaral ifade edilmektedir. Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre, Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir. Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihlere tekabül eder.

KURBAN'IN İSLAM DİNİNDE ANLAMI

İslam dini terimi olarak Kurban, Allah’a yaklaşmak ve Allah rızasına ermek niyetiyle kesilen, kurban edilen, hayvan demektir. Kur'an'da geçen İbrahim peygamber ve oğlu İsmail ile ilgili kıssadan yola çıkarak, kurban kavramı, çok daha genel bir adanmışlığı, Allah için bireyin her şeyini feda edebilecek olmasını, Allah'a teslimiyeti ve ona karşı şükür içinde olmayı ifade etmektedir. Kur'an 'da Hac Suresinde geçen şu ayet, kurbanın islam inancındaki yerini özetler:

"Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Allah’a ulaşacak olan ancak, sizin O’nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir." (Hacc 22/36;37)

DİĞER DİLLERDE KURBAN BAYRAMI

Kurban Bayramı farklı dillerde ve farklı kültürlerde, kültürel etkilerle de, farklı isimlerle anılmaktadır. Arapça İyd-el Adha şeklinde okunan tüm dünyada yaygın olan bir isimdir. Türkçede Kurban Bayramı olarak anılırken, Hindistan ve Pakistan'da bayrama genelikle Bakra Eid denir ki bunun anlamı "Keçi Bayramı"dır; bu ülkelerde sıklıkla kurban edilen hayvan keçidir. Bakra Eid Güney Afrika'da da kullanılan bir isimdir. Bangladeş'te kullanılan yaygın isimlerse Id-ul-Azha ve Korbani Id'dir. Türkçe ismine benzer bir şekilde Bosna-Hersek, Bulgaristan da Koç bayram, Arnavutluk'ta Kurban Bajram şeklinde anılır. Nijerya'da Babbar Sallah, Somali'de ve Kenya ile Etiyopya'nın Somalice konuşan bölgelerinde ise Ciidwayneey .

KURBAN BAYRAMI TATİLİ İÇİN BAKAN KURTULMUŞ AÇIKLANDI

Kurban Bayramı tatili kaç gün oldu, 9 gün oldu mu? sorusunun cevap buldu. Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu sonrası beklenen açıklamayı yaptı. Yapılan son açıklamaya göre bayram tatili 9 gün oldu. Böylece Kurban Bayramı tatili 12 Eylül Pazartesi başlayacak, 19 Eylül Pazartesi bitecek. Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklama yapan Numan Kurtulmuş, bayramdaki trafik kazalarıyla ilgili konuşurken "Önümüzdeki bayramda da uzun bir tatil olacak. Dileriz ki hiç kaza olmasın" dedi.

Kurban Bayramı tatili kısa bir süre önce açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım yapmış olduğu açıklama ile Kurban Bayramı tatil süresinin 9 gün olacağını açıkladı.

KURBAN BAYRAM UZUN BİR TATİL OLACAK

Partisinin grup toplantısında konuşan Yıldırım, "Kurban Bayramı tatili de Ramazan'da olduğu gibi uzun tatil olacak" dedi.

2016 DINI GÜNLER TAKVİMİ

07 NİSAN-2016 PERŞEMBE REGAİB KANDİLİ
08 NİSAN-2016 CUMA ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICI
03 MAYIS-2016 SALI MİRAC KANDİLİ
21 MAYIS-2016 CUMARTESİ BERAT KANDİLİ
06 HAZİRAN-2016 PAZARTESİ RAMAZAN’IN BAŞLANGICI
01 TEMMUZ-2016 CUMA KADİR GECESİ
04 TEMMUZ-2016 PAZARTESİ AREFE
05 TEMMUZ-2016 SALI RAMAZAN BAYRAMI (1.Gün)
06 TEMMUZ-2016 ÇARŞAMBA RAMAZAN BAYRAMI (2.Gün)
07 TEMMUZ-2016 PERŞEMBE RAMAZAN BAYRAMI (3.Gün)
11 EYLÜL-2016 PAZAR KURBAN BAYRAMI AREFESİ
12 EYLÜL-2016 PAZARTESİ KURBAN BAYRAMI (1.Gün)
13 EYLÜL-2016 SALI KURBAN BAYRAMI (2.Gün)
14 EYLÜL-2016 ÇARŞAMBA KURBAN BAYRAMI (3.Gün)
15 EYLÜL-2016 PERŞEMBE KURBAN BAYRAMI (4.Gün)
02 EKİM-2016 PAZAR HİCRİ YILBAŞI
11 EKİM-2016 SALI AŞURE GÜNÜ
​11 ARALIK-2016​​ PAZAR​ MEVLİD KANDİLİ​

NEDEN KURBAN KESİLİR?

Kurban sözcüğü, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamına gelmektedir. Dini bir terim olarak ibadet amacıyla, belirli koşullara uyan hayvanı, kurban bayramı sırasında usulüne uygun olarak kurban etmeyi ve bu uğurda kesilen hayvanı ifade eder. Akıllı, hür ve dini kıstaslara göre zengin kabul edilen her kul, Allah'ın rızasını kazanmak içn kurban keser. Böylece hem maddi durumu yetersiz olup kurban kesemeyenlere yardımda bulunmuş, hem de Allah’a yaklaşmış olur. Kurban kesme ibadeti, Müslümanların farz ibadetlerden biri olarak asırlardır yerine getirilmektedir. Kurban, bir Müslüman’ın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğuna dair verilen bir çeşit işarettir. Dini kaynaklarda Hz. Muhammet’in kurbanını sürekli olarak kestiği söylenmektedir.

KURBAN NE ZAMAN KESİLMELİ

İslam dininde kurban, kurban bayramının ilk üç günü içinde kesilir. Kurban kesim vakti ise bayram namazı kılınan yerlerde namazdan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise sabah namazı vaktinden sonra başlar ve bayramın üçüncü günü güneş batınca sona erer. Bu zaman diliminde gece ve gündüz gözetmeksizin kurban kesilebilir. Fakat kurbanın gündüz vakitlerinde kesilmesi dinimizce daha uygundur. Ayrıca kurbanı bayramın birinci günü kesmek daha faziletlidir. Kurban, hanefilik mezhebine göre bayramın ilk üç günü kesilmelidir. Şafii mezhebinde ise kurban, bayramın dördüncü günü içinde de kesilebilir. Peygamber Efendimiz bu hususta şöyle buyurmuştur: “Kurban kesme (nahr) günleri üçtür. Bunların en faziletlisi de ilk gündür”. Buradan da anlaşılacağı üzere, dinimizce, kurban kesmenin en faziletli olduğu gün, bayramın birinci günü olarak belirlenmiştir. Kurban kesme vakti kurbanın birinci günü tan yerinin ağarması ile girer, üçüncü günü güneşin batması öncesine kadar sürer.

KURBAN KESMEK MÜSLÜMANLARA NASIL FARZ OLDU

Kurban kesmek, İslam dininin farzlarından biridir. İslam dinindeki 5 farz arasında bulunan kurban kesmek, bu özelliği ile Müslümanlar için sadece sevap kaynağı olmaktan çok daha fazla anlama gelmektedir. Hazreti İbrahim zamanından beri kesilmekte olan kurban, onun sayesinde Müslümanlara farz kılınmıştır. Hazreti İbrahim bir gün rüyasında oğlunu kurban ettiğini görür ve oğlunun onayını da alarak onu Allah yolunda kurban etmeye hazırlanır. Bu sırada Allah, ona öz oğlu yerine bir koçu kurban etmesi için ona bir koç gönderir. Bu vaka sonrasında kurban kesmek Müslüman alemine farz kılınmıştır. Müslümanların dini kitabı olan Kuran'ı Kerim'de bu şekilde geçen olay, ayetlerle de gösterilmiştir.

Hz. İbrahim oğlu İsmail hakkında bir rüya görür. Rüyasında oğlunu kurban etmesi gerektiği söylenir. Vermesi oldukça zor olan bu karar, Hazreti İbrahim'i oldukça zorlar. Fakat O, oğlu İsmail'i yanına alarak onu kurban edeceği mekana doğru yürür. Kuran'ı Kerim'de bu vaka hakkında şu hadisler yer almaktadır: "Oğlu İsmail kendisi ile yürüyecek yaşa ulaşınca İbrahim ona dedi ki: Oğlum ben rüyamda seni kurban ettiğimi gördüm. Buna ne dersin? İsmail, "Babacığım sen emredilen şeyi yap. İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın." dedi. İkisi de Allah''ın emrine uydular. İbrahim kurban etmek üzere oğlunu yere yatırdı. O sırada biz nida ettik: "Ey İbrahim! Sen rüyanda emredilene uydun. İyilik yapan ve iyi kullukta bulunanları işte biz böyle ödüllendirildiniz. Muhakkak ki bu açıkça bir imtihandı. Ona oğlu yerine büyük bir kurbanlık koç gönderdik. Daha sonra gelenler arasında ona güzel bir nam nasip ettik. İbrahim''e selam olsun."

2016 KURBAN BAYRAMI KURBANLIK FİYATLARI

Bu sene 12 Eylül 2016 Pazartesi günü başlayacak olan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık fiyatları araştırmaları başladı. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde oldukça rağbet gören kurbanlık hayvanlar bu sene de vatancaşın cebini yakacak gibi.

Bu sene beklenen canlı hayvan kilogram fiyatı 10 TL ila 15 TL arasında değişecek. Ülkemizde yeterli sayıda hayvan bulunmadığı için geçtiğimiz yıllarda da sıklıkla gördüğümüz canlı hayvan ithali (Angus) bu sene de olacağa benziyor. Zira hayvan besicileri ve üreticiler, yem fiyatlarının çok yüksek olmasından yakınıyor. Bu durum da kurbanlık hayvan fiyatlarına yansıyacak gibi gözüküyor. Öyle ki, Türkiye' nin pek çok yerinde, orta gelirli bir vatandaşın en azından bir koyun kesebilmesi için en az 600 ila 700 lirayı cebinden çıkarmayı göze alması gerekiyor.

Bunun yanı sıra önde gelen alışveriş sitelerinde 400 ila 500 lira arasında kurbanlık (akika veya adak kurbanı) küçükbaş hayvan fiyatları göze çarpıyor.

2016 yılı için öngörülen kurbanlık hayvan fiyatları ise şu şekilde:

Büyükbaş kurbanlıklar (dana, boğa, inek, sığır) 5.000 TL - 10.000 TL arası
Küçükbaş kurbanlıklar (kuzu, koyuni koç, keçi) 700 TL - 1200 TL arası
Canlı hayvan kilogram fiyatı: 10 TL - 15 TL arası

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler