25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın190,521
 • BIST95.852
 • Dolar4,6669
 • Euro5,4353
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1683
 • İstanbul24 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir26 °C
 • Konya25 °C
 • Adana30 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır35 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri26 °C
 • Kocaeli20 °C
 • Şanlıurfa33 °C
 • Gaziantep31 °C
 • İçel28 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kur'an Türkçe okununca kabul olur mu?
Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı, Kur'an-ı Kerim'in Türkçe okunması ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.
Kur'an Türkçe okununca kabul olur mu?
14 Kasım 2014 / 05:03 Güncelleme: 14 Kasım 2014 / 06:24

Kanal A'da yayınlanan, Dr. Hikmet Atan’ın sunduğu ve Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı’nın daimi konuğu olduğu Sorun Söyleyelim programında, İslamiyet'in günlük yaşamında merak edilenlere, akıllara takılanlara, yanlış bilinenlere ve bilinmeyenlere açıklık getirildi.

Seyircilerden canlı bağlantı ile gelen sorular ve cevapları şu şekilde:

Babam damadı ile küs öldü. Damadının cenazesine gelmesini istemiyordu ama bizden habersiz geldi, bize günahı var mı?

Ölmeden önce sıkıntılar yaşarız. Bunun içerisinde küslükler de olur. Öldükten sonra cenaze herkesindir. Artık öyle bir şey mümkün değil. Cenazeye gelen hiç kimseye 'Sen git' diyemezsin. Gelsin namazını kılsın. Böyle vasiyete muhatap olanlar kendilerini üzmesinler.

Eşim ölmeden önce, 'Emekli maaşımı ailene yedirirsen param sana haram olsun' dedi. Ben de yemin ettim ama tutamadım. Ne yapmam lazım?

Bazı vasiyetleri yerine getirme imkanımız yok. Mesela, akrabalarını iftara davet etti. Yemek yedirmeyecek misin? Bunlar makul şeyler değil. Gücü yerindeyse eğer yeminini 10 fakiri doyurmakla bozacak. Gücü yoksa üç gün üst üste oruç tutacak.

Sitelerden reklamla kazanılan para haram mı?

Normalde yapılan ticaret gibi, internetten de gayri meşru olmamak kaydı ile yapılan alışverişte sıkıntı yoktur.

Oruç tutamayan fidyesini gelinine verebilir mi?

Geline verilebilir, damada da verilebilir. Sadece çocuklarına ve torunlarına veremez. Eğer gelin muhtaç değilse ona vermesi caiz değil.

Gusül abdesti olmasına rağmen namaz abdesti yoksa Kur'an okunur mu?

Diyanet İşleri'nin verdiği fetvaya göre, kişi eline Kur'an alıp okuyacaksa, abdestli olması esastır. Okulda, kursta öğrenmek için öğrencilerin her zaman abdestli olma şartı yoktur diyen alimlerimiz var. Ama normal şartlarda abdest gereklidir. Bu meal ve tefsir için geçerli değildir.

Anneyi Umre'ye göndermek oğla mı düşer?

Umre sünnettir. Hanımefendinin parası varsa gider, yoksa gitmez. Çocuğun üzerine illa ki düşen bir şey yok, zorunluluk yok.

Çocuklarıma Kur'an ve namaz öğrettim ama hepsini büyüyünce terk ettiler. Bunun günahı anneye mi?

Aileler görev gereği öğretirler. Ama çocuklarının yaşları ilerledikçe, etrafının tesiri ile ibadetlerden kendilerini çekmişlerse bunun vebali anne babalarına değil, kendilerinin boynunadır.

Bir akrabam benimle küs olduğu için helallik almadan gitti, onun haccı kabul olur mu?

Helallik almak ile haccın kabulü arasında bir bağ yok. Helallik almak uygun olanıdır. Ölümlü kalımlı dünya. Hac önemli ibadettir. Herkesle aramızın iyi olması lazım.

Eşim ayrılırken nafaka istemedi, ayrıldıktan sonra da maddi yardımda bulunmadım. Bana vebali var mı? Başka bir kadınla evlenirsem de vebali var mı?

Bu çocuklara hanımefendi bakıyorsa, başka yerden geliri de yoksa, ona yardımda bulunması uygundur. Yeniden evlenmek istiyorsa, evlenebilir.

Kur'an-ı Kerim'in Türkçe şekilde okunmasında ya da Türkçe bilinmesine gerek var mı?

Kur'an Türk alfabesi ile okunduğunda Kur'an olmaktan çıkar. Arapça'da harfin üzerine konan tek bir nokta bile anlamı değiştirir.

Ezan'ın Arapça ya da Türkçe okunması ile ilgili bir ayet, bilgi var mıdır?

Ezan vahiy mahsulüdür. Tüm İslam aleminde paroladır. Dünyanın neresinde giderseniz gidin, "Allah-u Ekber" sesini duyarsınız.

Namaza durduğumda sürekli vesvese gelmesinin nedeni ne?

Şeytan namazda bile insanla meşgul olur. Namaza durduğumuzda ellerimizi kaldırmamız demek, dünyayı, vesveseyi arkaya atmak demektir. 'Vesvese geliyor' demek yerine, 'Arkaya atıyorum' demek daha doğrudur. Vesvese bir hastalıktır.

Hadislerde de kıyamet alametlerinin olacağı geçiyor. "Sabah Müslüman olarak yatsa akşam Müslüman olmadan kalkacak. Akşam Müslüman olarak yatsa sabah Müslüman olmadan kalkacak" diyor. Bunun anlamı ne?

Yani sabahtan akşama kadar dinin aksine iş yaparsın, imanın elinden gider. Bir de fitne zamanıdır. Biz o fitneden uzak durmaya gayret ederiz. Peygamber Efendimiz SAV, "Zaman gelecek insanın imanını muhafaza etmesi zor olacaktır" diyor. O devir şimdiki devirdir.

Mehdi Aleyhisselam hayatta mı, faaliyetleri var mı?

Onu bilemeyiz. Türkiye'de de o kadar çok var ki...

Kocamla aramda geçimsizlik var, hangi duaları okumalıyım?

Eğer Kuran-ı Kerim okumasını biliyorsa, İnşirah suresini biliyorsa, bir bardak suyu alsın önüne okusun, sonra da beyiyle yediği yemeğe ve içtiği suya katsın.

Kocamdan şiddet görüyorum, artık onunla aynı sofraya oturmak istemiyorum, bir vebali var mı?

Ailesi varsa, onlara ve akrabalarına anlatmalı. Aynı sofraya oturmak istemiyorsa oturmasın.

Hanım öldüğünde mezarına kocası  girip tahtaları yerleştirmesi caiz mi?

Hanımlar vefat ettiğinde erkekle irtibatı biter. Bunun için de erkekler, kendi hanımlarını mezara koyamaz. Oğlu koyabilir.

Arazim var ama tapusu yok. Komşumdan sözleşme alarak, bağkura üye oldum ve çocuklarım da bundan yararlanıyor. Vebali nedir?

Malı var ama tapusu yok. Sahtekarlık yok. Bu yüzden olabilir.

Cep telefonuna indirilen yazılı ve sesli Kur'an ile WC'ye girmenin mahsuru var mı?

Sadece siz düğmeye basıp çalıştırıyorsanız, tuvalette de düğmeye basmayacağınıza göre bir mahsuru yok. Ama bazı dostlar ezan sesini zil sesi yapıyorlar, dikkat etmeliler.

Dil altında alkol var, kullanmalıyı mıyım?

O başka anlamda alkol değil. Tabi ki ilaç kullanılmalı.

Seferi iken imam olunur mu?

Olunur ancak cemaate tembih etmeliyiz.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler