YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kur-an’ı Kerim’e el basıp barıştılar!
Kur-an’ı Kerim’e el basıp barıştılar!
24 Mart 2013 18:37
Muş’ta aynı aşirete üye aileler arasında tarlaya giren inek nedeniyle başlayan kan davası 18 yıl sonra son buldu. 3 kişinin ölümü ile sonuçlanan kan davası sonunda Esenyurt’ta bir araya gelen aileler, barış için Kur-an’ı Kerim’e el basarak yemin etti.

Muş’un Süngü Köyü’nde 18 yıl önce Bidri aşiretine üye Babayiğit, Karakurt ve Akyürek aileleri, fasulye tarlasına giren inek yüzünden kavga etti. Cinayetle sonuçlanan kavga sonrasında birleşen Babayiğit ve Karakurt aileleri, Akyürek ailesi ile kan davasını 18 yıl boyunca sürdürdü. Bu süre içerisinde ailelerden toplam 3 kişi hayatını kaybetti.

Yıllar süren kan davası, bugün düzenlenen barış töreni ile son buldu. Babayiğit, Karakurt ve Akyürek aileleri mensupları, Esenyurt Kültür Merkezi’nde düzenlenen barış töreni ile bir araya geldi. Törene aile mensuplarının yanı sıra AK Parti Muş Milletvekili Faruk Işık, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, eski Milletvekili Şevki Yılmaz ve yörenin önde gelen din adamları katıldı.
Düzenlenen törende her iki aileyi temsilen Bedri Akyürek ve Şeybek Karakurt Kur’an-ı Kerim üzerine el basarak, bir daha kan dökülmemesi için yemin etti. Birbirleri ile kucaklaşan aile temsilcileri, “Bütün ailemizin vekili olarak, peygamber efendimizin veda hutbesinde buyurduğu gibi babam ve kardeşimin kan davasını kaldırıyorum. Ve sizleri şahit tutarak elimi kurana basarak bu kan davamızdan dolayı kimseye kin gütmeyeceğimize, hiç kimseye zarar vermeyeceğimize yemin ediyoruz ve söz veriyoruz” şeklindeki yemini tekrarladı.

Törende konuşan Muş Milletvekili Faruk Işık, “Birilerinin hatası ve günahından başlayan bir huzursuzluğu bir noktada sonlandırmamız lazım. İşte bu hadiselerden birisi budur. İki kardeş aile iki köylü, iki şerfli aile bu insanlar geçmişte bir takım hatalar yüzünden birbirlerini üzmüşler ve birkaç tane kardeşimiz hayatını kaybetmiş. Ama nihayet gelinen nokta bunun bir vesile ile ortadan kaldırılması gerektiğini görmüşler ve hepimiz bu amaç için buradayız” dedi.
Eski Milletvekili Şevki Yılmaz ise “Şu toplantı inşallah doğu batı bütün müminlere örnek bir toplantı olur. Barışta hayır vardır. Namazda barış, selamda barışı öğreten bir dinin mensuplarıyız biz. Kan davalarından çok çeken bir sülalenin evladıyım. Cahiliye döneminde bizim Rize’de de durum böyleydi. Kan kanla değil suyla temizlenir” ifadelerini kullandı.

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler