YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kudüs üzerinden kutsal topraklara ilk umre turu gerçekleşti
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, Türkiyeli vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda düzenlediği Kudüs üzerinden gerçekleşecek umre turunda ilk kafile Kudüs'e geldi.
Kudüs üzerinden kutsal topraklara ilk umre turu gerçekleşti
17 Nisan 2015 / 06:16 Güncelleme: 17 Nisan 2015 / 09:06
Umre turu kapsamında Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'yı da ziyaret edecek kafile, Kudüs programına başladı. Boyunlarına "Kudüs 1. Tur" atkıları asan umrecilerin, son derece heyecanlı oldukları görüldü.
aa_picture_20150416_5065460_web.jpg

Türkiye'den 155 kişinin katıldığı Kudüs bağlantılı ilk umre kafilesinin grup başkanı Selman Aktürkoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kudüs'ü ziyaretten duyduğu heyecanı dile getirerek, "Mescid-i Aksa'ya ayak bastığım andan itibaren Hz. Ömer'in şehre girişi daha sonra Selahaddin Eyyübi'nin şehri Haçlılardan teslim alışı gözümün önüne geldi. Sevinçleri ve hüzünleri beraber yaşadık. Kudüs bir tarihtir ve güzel bir şehir. Tarihini size yaşattıran ve hissettiren şehir" dedi. 

Kafileden bir başka katılımcı da "Diyanetin böyle bir girişim başlattığını duyunca hemen müracaat ettim. İlk sıra da bana çıktı. Hayallerim gerçekleştiği için çok mutluyum ve huzurluyum. Herkesin bu mutluluğu yaşamasını gönülden isterim. Kudüs'ün çokça ziyaret edilmesi Filistinlilerin moralini güçlendirecektir" ifadesini kullandı. 

aa_picture_20150416_5065461_web.jpg

Tur kapsamında üç gün Kudüs, yedi gün Mekke ve dört gün Medine'de olmak üzere 14 gün konaklanacak olan umre yolcuları, Mescid-i Aksa'yı içinde bulundurması ve birçok peygamberin inanç mücadelesine sahne olması gibi nedenlerle Müslümanların gönül dünyasında önem teşkil eden Kudüs'te, İbrahim, İshak, Yakup ve Davud peygamberler ile Selman-ı Farisi ve Rabiatü'l-Adeviyye'nin kabirlerini ziyaret edecek, Ömer Cami ve Lut Gölü gibi mekanları gezecek.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler