YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Küçük kızın ismini Mustafa yazınca...
Küçük kızın ismini Mustafa yazınca...
14 Şubat 2010 14:37
Nüfus memuru Nursefa'yı Mustafa anlayınca nüfusa erkek olarak yazıldı

Ağrı'nın Taşlıçay ilçesinde, ailesinin ''Nursefa'' ismini verdiği, ancak nüfus memurunun yanlış anlaması üzerine kimliğe ''Mustafa'' adıyla erkek olarak kaydedilen 10 yaşındaki kız çocuğu, Kaymakamın girişimiyle ''pembe'' renkli kimliğine kavuştu.

İlçeye bağlı Düzgören köyünde yaşayan ve 6 aylıkken evde çıkan yangında yüzünün bir bölümü yanan Nursefa Aslan'a, Taşlıçay Kaymakamı Ercan Ateş sahip çıktı.

Aslan'ın, 10 yıl önce nüfus memurunun yanlış anlaması üzerine nüfusa ''Mustafa'' ismiyle erkek olarak kaydedildiğini ve yüzünde yanık izi bulunduğunu gazetelerdeki haberlerden öğrendikten sonra tedavisini üstlenen Kaymakam Ateş, 23 Şubat'ta görülecek duruşma öncesinde mahkeme başkanıyla görüşerek, duruşma tarihinin öne alınmasını talep etti.

Ateş'in isteğini kabul eden mahkeme heyeti, ''Nursefa''nın nüfusa yanlışlıkla ''Mustafa'' adıyla ve erkek olarak keydedildiğine, hatanın düzeltilmesine karar verdi.

Bunun üzerine, İlçe Nufüs Müdürlüğüne, babası Seyfettin Aslan'la müracaat eden Nursefa Aslan, yeni nüfus cüzdanını aldı.

Aslan, makamında ziyaret ettiği Kaymakam Ateş'e yeni kimliğini gösterdi ve yardımlarından dolayı teşekkür etti.

Ercan Ateş, çocuğun durumunu öğrenir öğrenmez ameliyatı için İstanbul'daki özel hastanelerle görüştüğünü belirterek, ''Nursefa'nın başına gelenleri öğrendiğimde derinden etkilendim. Küçük kızımıza yardımcı olabilmek için özel hastanelerle görüştüm ve Kaymakamlık olarak tedavisini üstlendik. Önümüzdeki günlerde yapılacak ameliyatla Nursefa'nın yüzündeki yanık izleri yok olacak. Kızımızın İstanbul'a 'Mustafa' ismiyle gitmesini uygun görmediğim için mahkeme heyeti ile görüşerek duruşma gününü öne çektik. Kızımız asıl kimliğine kavuştu, umut ediyorum ki ameliyattan sonra da kısa sürede sağlığına kavuşur'' dedi. AA
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler