YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Küçük bedenin büyük derdi
Hayata 11 ay önce ''merhaba'' diyen Tanem bebek, henüz 6 aylıkken yakalandığı lösemi nedeniyle bebekliğini hastanede geçiriyor.
Küçük bedenin büyük derdi
30 Aralık 2012 / 12:09 Güncelleme: 30 Aralık 2012 / 12:12

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde tedavi gören küçük Tanem'in ailesi ise kızlarının iyileşip evine döneceği günün hayalini kuruyor.

Anne Tuğba Dinç, yaptığı açıklamada, 11 ay önce dünyaya gelen ve ilk çocukları olan kızları Tanem'in 6 aylıkken yüksek ateş sıkıntısı çektiğini ve vücudunun çeşitli yerlerinde küçük morluklar oluştuğunu söyledi.

Diş çıkarma dönemi olduğu için durumu fazla önemsemediklerini, hatta gittikleri doktorun bile şikayetlerinin ''dişten kaynaklanabileceğini'' belirttiğini anlatan anne Dinç, şunları kaydetti:

''Bu durum 1 ay böyle devam etti. Daha sonra kızımın kolunda yine büyük bir morarma olunca çocuk doktoruna başvurduk. Oda bizi Çukurova Üniversitesi'ne sevk etti. Burada çok sayıda tahliller yapıldı. Kemik iliğinden sıvı alındıktan sonra kızıma lösemi teşhisi konuldu. Teşhisi duyduğumuzda neye uğradığımızı şaşırdık. Ne benim ne de eşimin ailesinde böyle bir hastalık yoktu, şok olduk. Böyle bir hastalığın başımıza geleceğini hiç tahmin etmezdik.''

Teşhisin konulmasının ardından kızının ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Onkoloji servisinde tedavisine başlandığını belirten anne Dinç, tedavi sürecinde kızının kemoterapiyi kaldıramadığını ifade etti.


-''Çok umutluyuz''


Kemoterapiyi kaldıramayan kızının yoğun bakıma alındığını ve solunum makinesine bağlandığını anlatan anne Dinç, şöyle devam etti:

''Kızım yaklaşık 1 ay yoğun bakımda kaldı. Eşimle bu süreçte gerçekten çok yıprandık. Her gün yoğun bakıma geliyorduk, 5 dakikada olsun kızımızı görelim diye. Bir elimizi sıkması bile bize umut oluyordu. Çok umutluyuz. Allah izin verirse inşallah kızım tekrar sağlığına kavuşarak eskisi gibi olacak.''

Anne Dinç, tedavi sürecinde çok sıkıntılar yaşadıklarını ifade ederek, ''Yoğun bakımda sürekli kan değişimi yapılıyordu. Sürekli tanıdıklarımızdan kan bulmaya çalışıyorduk. Sonra kan değişim işlemi de bitti çok şükür şuan iyi. Doktorlar 'umut var, bugüne geldiyse daha iyi olur' diyorlar. İnşallah kızım sağlığına tekrar kavuşacak'' şeklinde konuştu.

Kızının teşhis konulduğu günlere göre çok daha iyi durumda olduğunu bildiren Dinç, daha da iyi olacağına inandığını söyledi.

Kendisi gibi aynı durumda olan annelere de umutlarını kesmemeleri önerisinde bulunan Tuğba Dinç, ''Umutlarını hiç kesmesinler. Ben hiç umudumu kesmedim çok şükür kızım kucağımda. Dua etsinler, doktorlara güvensinler onlar çünkü en iyisini biliyor ve yapıyorlar. Önce Allah'a sonra doktorlara güveniyorum'' dedi.

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler