YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kredi kartı veya veresiye ile kurban alınır mı?
Kurban Bayramı'na on beş gün kala, Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı, kurban kesimi ile ilgili bilinmeyenleri ve merak edilenleri cevapladı.
Kredi kartı veya veresiye ile kurban alınır mı?
19 Eylül 2014 / 05:39 Güncelleme: 19 Eylül 2014 / 05:42

Kanal A'da yayınlana ve Dr. Hikmet Atan’ın sunduğu ve Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı’nın daimi konuğu olduğu Sorun Söyleyelim’de seyircilerden gelen sorular cevaplandı.

Kurban Bayramı'na, kurban kesimine, hayata ve İslamiyet'e dair merak edilen sorular ve cevapları:

Nafile namazlarımızı sesli olarak kılabilir miyiz?

Sadece farz namazları sesli kılınır. O da sabah, akşam ve yatsız namazlarını Hz. Peygamberimiz SAV'in işareti üzerine, biz onların ilk iki rekatlarını sesli olarak kılabiliyoruz.

Ama nafilelerde Peygamberimiz SAV'in yaptığı bir uygulama yok. O'nun sesli olarak kıldığı bir sesli namazı yok. Dolayısıyla biz onun sesli olarak kılmamız için gelen bir öneri yok.

Sabah namazını uyanınca üzerimizdeki pijamalarla kılmamız yanlış mı?

Sabah kalktığımızda acelemiz varsa, namaz vaktinin kaçma ihtimali varsa ve pijamamız da temiz ise, pijamamızla namaz kılmamızın bir mahsuru yok.

Allah bize mükemmel bir vücut verdi. Ama neden sünnet oluyoruz, neden vücudumuzdan bir et parçasını koparıp atıyoruz?

Allah-u Teala Peygamberi olan İbrahim Aleyhüsselam'a bir işaret göndermiş ve bunu bildirmiş. Biz İbrahim Aleyhüsselam'ın sünnetini yerine getiriyoruz. O yaptığı için Hz. Peygamber SAV de, İslamiyet gelmeden önce, Hz. İbrahim'in dini olan Hanif dinine bağlı hareket ettiği için, sünneti de oradan almış ve İbrahim Aleyhüsselam'ın sünnetini almış, ümmetine tavsiye etmiş. Bugün artık tıp uzmanları da sünnetin faydaları üzerine risaleler yayınlıyor.

Kurban etini gayrimüslim komşularımıza da verebilir miyiz?

Biz zekatımızı gayrimüslimlere veremiyoruz. Ama kurban etimizi, gayrimüslim komşularımız varsa onlara verebileceğimizi söyleyen alimlerimiz çoğunlukta. Yani, kurban kesilmiş, görmüşler, sonuçta komşu hakkı var. Kurbanın üç parçası vardır. bir parçası evde kalacak, bir parçasını eşimize, dostumuza, ahbaplarımıza vereceğiz, bir parçasını da komşularımıza vereceğiz. Bu komşularımız içerisinde gayrimüslim komşularımız varsa da, 'Verebilirsiniz' diyen birçok alimlerimiz var.

Kredi ile hacca gidilir mi?

Kişi hacca yazılmıştır, uzun süre çıkmamıştır, çıktığında da üzerinde hiç parası yoktur. Üzerine mal varlığı da vardır. Eğer oraya faiz bulaşmayacaksa amenna. Faiz bulaşacaksa, almaması ve gitmemesi uygundur. Haram olanla ibadet yapmamak gerek. Kredi ile hacca gitmek yerine normal şekilde gitmek daha uygundur. Arkadaştan, ahbaptan borç alarak da gidilebilir.

Akşam içki içildiyse, sabah namazı kılınabilir mi?

İçkiyi bir kadeh de içersin, üç kadeh de beş kadeh de içersin. Asıl olan bunu içmemektir, haramdır. Akşamdan içki içiyorsun, sabah da kalkıp namaz kılıyorsan, 'Ey Allah! Ben o içkiyi senin emrine rağmen içtim. Ama bu namazı da burada kılıyorum" demek değil midir? Ne perhiz ne lahana turşusu.

Ama kalktığında içkinin tesirini üzerinde hissetmiyorsa, kılabilir. O içkinin günahı ayrıdır, kılınan namazın borcu, sevabı ayrıdır. Ama adam her sarhoş hem namaz kılıyorsa, bunun fetvasını veremeyiz.

Çalıştığınız iş yerinin patronu namaz kılmıyorsa ve cumaya gitmiyorsa o çalışan kişi ne yapmalı?

Patron namaza, cumaya gitmiyorsa, dini, imanı para olmuşsa, onun yanında çalışan kişi sadece ikaz görevi yapar. "Beyefendi cuma farzdır" diyerek, saatlerce anlatmakla da zaten bir yere varılmaz. Bizim görevimiz ikazdır. Ondan sonra da yapabileceğimiz bir şey yoktur.

Kredi kartıyla kurban alınır mı?

Kredi kartıyla kurban alınır, zamanında karta ödeme yapılmaz da faiz bulaşırsa o ibadet olmaz. Bir yandan sevap işliyorsun bir yandan Allah'ın yasakladığı faize bulaşıyorsun.

Büyük marketler son birkaç senedir kurban satışlarına başladılar. Vatandaşlarımız, kurban fiyatları belli olmadan buradan kurban almamalılar.

'Siz bunu alın götürün, kestikten sonra ücretini getirin' diyenlerden kurban almamalılar. Kurbanın mutlaka fiyatı belli olmalıdır. Kurban veresiye alınabilir. Ama mutlaka fiyatı belli olmalı.

Panik atak hastalığı olan bir insana yardımcı olabilecek bir dua var mı?

Panik atakla ilgili en önemli dua; "Hasbinallah ve ni’mel vekil ve ni’mel Mevla ve ni’men nasir" dir. Nas, Felak, Ayetel Kürsi, Tebareke, Amme, Fatiha vd şifa ayetleri okunabilir.

Zikir çeken bir insan üç harflilere karışabilir mi?

Allah'a zikreden adama cin gelecek öyle mi? Bir de niye bu millet üç harfli diyor ki, anlamıyorum! Cin suresi yok mu? Başka ayetler var vd.  Euzübillahimineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim dediğinde her şey biter. Müslüman nasıl istiyorsa öyle zikir çeker.

Kurban Bayramı'na on beş gün kala iki yaşını dolduracak olan hayvan kurban olur mu?

Kurban Bayramı'na on beş gün var. Dolayısıyla kurbanlıklar gelmeye, satılmaya başladı. İki yaşını bitirmemiş, bir gün bile eksik olsa, alimlerimiz onu uygun görmüyor. İki yaşını bitirmesi esastır. Küçükbaş hayvanlar bir yaşını bitirmiş olmalı, yavrusu varsa en az altı aylık olmalı, annesi gibi gösterişli olmalı diyor kitaplarımız.

Müslüman ile mümin arasındaki fark nedir?

Müslüman teslim olan insan demektir. Mümin de inanan, iman eden demektir. Yani Müslüman ile Mümin, ikisi birbirinin içerisinde olan kelimelerdir. İman kalp işidir. Bir kişi kelime-i şahadet getirdiyse Müslüman olmuştur.

Müslüman olduktan sonra girdiği çerçevenin görevlerini yerine getiriyorsa, iman kalbine yerleşiyor. Dolayısıyla mümin, imanı kalbine yerleşen, Müslüman teslim olan insan demektir. Bir insanın Müslümanlığına hükmedebiliriz ama imanına hükmedemeyiz. O iç alemle ilgili bir durumdur.

Eşinden ayrılan bir kişi, dağılan evinde 7-8 tane muska buldu, renkli ipler buldu. Bunlar ne anlama geliyor?

Bizim vatandaşlarımız muskacılara gitmekten, büyücülere gitmekten geri durmazlar. Cehalet olduğu müddetçe bu tip adamlar bu işleri yapmaya devam ederler. Onların da müşterisi olmaya devam eder. Peygamber SAV; "Sizden herhangi biriniz arafeye giderse, onun söylediklerini tasdik ederse, Muhammed'e indirileni inkar etmiş olur" diyor. Bu kadar basit ve açık hadis var. Buna rağmen kahve falları dahil bizim vatandaşlarımız bu işlere teşne.

Muskalar bulununca; "Acaba büyü mü yaptılar? Bu yüzden mi ayrıldılar? " gibi düşünceler hakim olmuş. Bu bulunan muskaları, yazıları vs ne varsa, götürsün bir akarsuya atsın. Denize atsın, neyse o bozulur. Bunu yapan ahlaksız kimse, şerrine yapmışsa ve bu yapılandan dolayı bu aileye bir zarar gelmişse o zattan iflah olmaz. Ama bunu yaptıran da  aynı akıbetin içerisindedir.

Caminin halılarında Hac resimleri, papaz resimleri açık ve net görünüyor. Burada namaz kılınır mı?

O caminin hocası; "Ben de görüyorum sen namazını kılmaya devam et" diyorsa bu bir vebaldir. Bu şikayeti olan vatandaşımız yarından itibaren il ya da ilçe müftülüğüne gitmeli. Hatta onun resmini de çekmeli. O resim gözüküyorsa, o resmin üzerinde namaz olmaz.

Cenaze namazı abdestsiz kılınır mı?

Sayıları sınırlı olan bir kısım arkadaş; "Cenaze namazı duadır, abdest almaya gerek yoktur" diyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun verdiği fetvada; "Kişi cenaze namazı kılacak ise, abdestli olmak durumundadır."

Kredi çekerek oğlum araba aldı. Aynı zamanda evi de var. Kurban kesebilir mi?

Bu o kişinin mali durumuna bağlı. Kredi çekti, faize bulaştı, cebinde parası yoksa zaten borçludur. Ona kurban kesmesini söyleyemeyiz.

Kur'an'ı öğrenmeyi çok istedim ama öğrenemedim. Türkçe'sini okusam olur mu?

Kur'an'ın Türkçe'sini okuyan hanımefendiler, beyefendiler gerçek anlamda Kur'an okumuş olmazlar. Bu söze kızanlar bulunabilir ama her lisan kendi alfabesi ile okunursa düzgün olur, uygun olur. Arapça zengin bir gramerdir. Bir kelimenin birçok anlamı var. Mümkünse eğer, Kur'an'ın aslını okumaya gayret etsinler.

Hamile büyükbaş hayvan kurban olur mu?

Alimlerimizin tavsiyesine göre, hayvanlar hamile olmamalı ve hamile hayvanlar kurban edilmemeli. Hamile olduğunu bilmeden hayvanı kesmişsek, karnından çıkan yavruyu da onunla beraber kesmek durumundayız. Çünkü ona bağlıdır.

Birinci dereceden aile yakınımın haram kazandığını biliyorum ama onun yemeğini yemek, evine girmek zorunda kalıyorum. Bunun bir günahı var mıdır?

Kişinin kazandığı paranın tamamı haram olmaz. İçerisinde helal kazancı da vardır. Mecbur kalmadıkça yememek uygundur. Tamamı haramsa, yemeyeceksin.


KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler