YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kravatınızı, emniyet kemerinin altında bırakmayın"
"Kravatınızı, emniyet kemerinin altında bırakmayın"
31 Ocak 2014 14:26
Emniyet kemerinin kravatın üzerinden bağlanmasının, olası bir kaza anında boynun kırılmasına neden olabileceği belirtildi.

Olası kazalarda hayat kurtaran en önemli etkenlerden biri olan emniyet kemerini, doğru kullanmak da önem taşıyor.

Kırklareli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Fuat Şeker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kravatın, emniyet kemerinin dışında bırakılması ya da emniyet kemeri bağlanırken çıkarılması gerektiğini söyledi. 

Özellikle sürücülerin emniyet kemerini bağlarken kravatlarına dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Şeker, şunları kaydetti:

"Kaza anında emniyet kemerinin altında kalan kravat nedeniyle boyun kırılmaları olabilir. Birçok vatandaşımız ve sürücülerimiz bu duruma dikkat etmiyor. Emniyet kemeri belki hayatımızda bir kez lazım olur. Bu yüzden bu tür konularda dikkat etmeliyiz. Son yıllarda emniyet kemeri kullanma oranında da ciddi oranda artış oldu. Trafik kültürü yavaş yavaş oturuyor. Bu yüzden emniyet kemeri takarken, kravatın kemerin altında kalmamasına özen gösterilmeli. Kravat kemerin üzerinden takılmalı, kemerin altında kalmamalı. Aksi takdirde istenmedik sonuçlar ortaya çıkabilir." 

"En iyi şoför, korkan şofördür"

Şeker, ayrıca sürücülerin zorlu kış günlerinde, sis, buzlanma ve tipi dolayısıyla dikkatli olması gerektiğini söyledi. 

Uykusuz bir şekilde kesinlikle araç kullanılmaması gerektiğini belirten Şeker, şöyle devam etti:

"Bugünlerde sis oldukça fazla görülmekte ve gizli buzlanma oluşmakta. Uykusuz yolculuk yapmak dikkati azaltıyor. Dikkatsizlik de, refleksleri yavaşlatıyor. Refleksler yavaşlayınca kazalar artıyor. Bu mevsimde takip mesafesine de çok dikkat etmeliyiz. Islak zeminde araçların duruş mesafeleri uzuyor. Viyadüklerde buzlanmalar çok. Kar olmasa dahi viyadüklerde özellikle akşam ve sabahın erken saatlerinde araç sürücüleri dikkatli olmalı."

Şeker, sürücüler kar üzerinde seyretmesinin çok fazla problem oluşturmayacağını ancak tipide ilerlemenin güç olduğunu ifade ederek, "En iyi şoför korkan şofördür. Sürücü biraz çekiniyorsa yolda daha dikkatli olacaktır. Dikkati cep telefonuna ya da teybe verirken kazalar yaşanabiliyor. Sürücülerimiz araç kullanırken gözlerini yoldan ayırmamalı" diye konuştu. 

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler