YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KPSSsiz memur alımı ne zaman? Sınavsız memur alımı 2016
KPSSsiz memur alımı ne zaman? Sınavsız memur alımı 2016
13 Ağustos 2016 16:25
KAMU Personel Seçme Sınavı girmeden memur olma şartları sizler için hazırladık. Sizde KPSS sınavına girmeden memur olabilir ve devlete atanabilirsiniz. Peki bu kurumlar hangileri? KPSS şartı olmadan hangi kurumlar memur alacak soruları yanıt arıyor.

Devlet kurumlarında sınava girmeden memur olmak isteyen vatandaşlar tarafından  merak ediliyor. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında devletin çeşitli kademelerinde paralel yapı ile ilişkileri olanların personelin açığa alınanlar ve görevden uzaklaştırılan personelin yerine sınavsız eleman alımı yapılacağı haberlerinin çıkması üzerine vatandaşlar tarafından Sınavsız Memur alımı nasıl yapılacak?sorusu gündeme gelmeye başladı. 

Özellikle darbeden sonra nasıl memur olunacağı ve alınacak kurumlar Başbakanlığı bağlık olarak ve Cumhurbaşkanlığı onayından sonra memur personel alımları başlayacak. Şu ana kadar resmi olarak Sınavsız memur alımı olarak, bilgi kirliliği bulunmamakta. Özellikle en çok ses getiren Adalat Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü az da olsa KPSS şartı sunuyor. Şu anda şartsız olarak Adalet Bakanlığı Güvenlik birimi alım yapıyor olsa da onun içinde Güvenlik sertifikası isteniyor.

Kısa bir süre önce 2016 yılında içerisinde kamu kurum ve kuruluşlarının çeşitli kademelerine KPSS şartı aramaksızın memur alımı yapacağını açıklanmıştı.  Sınavsız memur alımı yapan kurumlar hangileri?  Anayasa’nın  657 Sayılı Devlet Memuru Kanununun 59. Maddesinde yer alan bölüme göre, istisnai kadrolara KPSS şartı aranmadan memur alımı yapılabileceği belirtilmektedir. KPSS’siz memur olma şartları neler? Sınava girmeden nasıl memur olunur? Sorusu ile Sınava giremenden memur olunur mu sorusunun cevabı ve sınavsız memur alımı hangi tarihte yapılacak? Sorularının cevabını ve detayları haberi devamında bulabilirsiniz.

SINAVSIZ MEMUR ALIMLARI BAŞLIYOR
Sınavsız memur alımı haberlerinin kısa bir süre önce çıkmasından sonra kamu kurumlarında sınavsız görev almak isteyen vatandaşlar Sınavsız memur alımları ne zaman başlıyor? sorusunun cevabını merak etiler. 2016 yılında da birçok kamu kurum ve kuruluşu KPSS şartı aramadan memur alımı yapacağını açıklanması sonrasında, Sınavsız memur alımı yapan kurumlar için 657 Sayılı Devlet Memuru Kanununun 59. maddesinde yer alan istisnai kadrolara KPSS şartı aranmadan memur alımı yapılabilecek. FETÖ darbe girişimi sonrası çok sayıda devlet memurları kurum ve kuruluşlardan ihraç edilmesinden sonra herkesin gözü kulağı 2016 sınavsız memur alımlarına çevrildi. KPSS olmadan memur olabilmek için geren iki kuraldan bahsediliyor. Bunlardan birisi ya çocuk esirgeme kurumunda büyümüş olmak diğeri ise sınavsız memur alımı yapan kurum ve kuruluşlara başvuruda bulunmaktır. KPSS memur olma şartı olarak aramasa da belirli başlık dillerin bilinmesi, belli sertifikalara sahip olunması ve en önemlisi yapılacak olan mülakat sınavından geçilmesi gerekiyor. 

2016 MEMUR ALIM BAŞVURULARI SÜRENLER!

1- ADALET BAKANLIĞI 2200 PERSONEL ALACAK

2- SGK 60 MEMUR ALACAK

3- KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI 400 PERSONEL ALACAK

4- İLLER BANKASI 200 PERSONEL ALACAK

5- ÖSYM KPSS ŞARTI OLMADAN SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALACAK

6- ÇSGB(ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI) PERSONEL ALACAK

7- EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TOPLAM 3000 MEMUR ALACAK

40 BİN MEMUR ATANACAK (13 AĞUSTOS 2016)

Bugüne kadar görevden uzaklaştırılan veya açığa alınan personel sayısı 70 bini geçerken bunların yerleri de hızla dolduruluyor. Bu yüzden kamu kurum ve kuruluşları alacakları personellerle ilgili ilanlarını yayımlamaya başladılar. Birçok kurumda da atamalar ve başvurular devam ediyor. Yapılan duyurulara göre en çok alım İçişleri, Adalet ve Milli Eğitim bakanlıklarında yaşanacak. İşte eleman arayan kurumlar:

HAVA KUVVETLERİNE 5 BİN ER

Hava Kuvvetleri Komutanlığı 5 bin sözleşmeli er alımı için ilana çıktı. Kurumun internet sitesinden başvuru yapılabilecek. Bu yılın sonuna kadar başvurmak mümkün olacak. Başvuru şartları için TC vatandaşı ve erkek olmak, en az ilköğretim mezunu olmak olarak sıralanıyor.

EMNİYETE 12 BİN POLİS

Emniyet Genel Müdürlüğü 9 bini erkek, bin tanesi kadın olmak üzere 10 bin polis alacağını duyurdu. Bu alanda başvuru yapacakların üniversite mezunu olmaları 2015 veya 2016 KPSS'den birine girmiş ve P3 puan türünden en az 60 almış olmaları gerekiyor. Ön başvurular 19 Ağustos'a kadar yapılabilecek. Polis Akademisi Başkanlığı'nın internet sitesinden başvuru yapmak mümkün olacak. Burada yaş şartı ise 31 Aralık 2016 tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak. Bunun yanında 2000 tane de komiser yardımcısı alınacak. Bu personel ilk derece amirlik eğitimi aldıktan sonra mezun olup göreve başlayacak. Personelin 1.800'ü erkek 200'ü kadınlardan oluşacak.

BTK'YA BİLİŞİM UZMANI

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ise çeşitli birimlerde görevlendirmek üzere 45 uzman yardımcısı alacağını duyurdu. Burada ise KPSS'den 70 puan alma şartı getirildi. Başvurular 6 Eylül'e kadar kurumun internet sitesinden yapılacak. Daha sonra belgeler kurumun Ankara'daki adresine gönderilecek.

15 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN

Milli Eğitim Bakanlığı ilk etapta 15 bin sözleşmeli öğretmen alacağını duyurdu. Bununla ilgili başvurular da başladı. Başvuru için 2016 KPSS en az 50 puan almak şartı konuluyor. Sözlü sınavlar bu ay görev yerlerine gönderilecek. Başvurularda en fazla kontenjan 4334 ile sınıf öğretmenliğine ayrıldı...

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler