YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koyunlara yıllarca haksızlık edilmiş
Koyunlara yıllarca haksızlık edilmiş
30 Ekim 2014 20:00
İngiltere’de yapılan bilimsel bir araştırmada koyunların sürü psikolojisinden kurtulduklarında çok akıllı ve bilinçli hareket eden hayvanlar olduğu belirlendi.

Özellikle ülkemizde bilinçsizce hareket edenler için kullanılan ‘'Koyun sürüsü gibi'’ benzetmesi ile koyunlara haksızlık edildiği ortaya çıktı.

İngiltere’de bulunan Cambridge Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın sonuçları doğrultusunda yapılan açıklamada koyunların zannedildiği gibi aptal olmadığı aksine bazı hayvanlardan daha akıllı oldukları ve karar alabildikleri belirtildi.

İnsanların etinden, sütünden, yününden ve derisinden faydalandığı koyunların aslında halk arasında bilindiği aptal olmadığı hatta çok uyanık bilinen maymunlardan bile daha akıllı olduğu belirtildi.

Konuyla ilgili araştırmayı Aydın Nazilli’de faaliyet gösteren bölgesel bir tarım ve hayvancılık kooperatifi aylık yayın organında üyelerine duyurarak hayvanların aynı zamanda oldukça duygusal olduğunu ve hayvanlara karşı da iyi ve sevecen davranılmasını istedi.

Üyelere dağıtılan aylık bültende “Bilim dünyası, koyunların tahmin edildiğinin aksine çok karmaşık bir beyinleri olduğunu ve çok önemli kararlar alabildiklerini ortaya çıkardı. İngiltere’nin saygın eğitim kurumlarından Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada koyuların uzun süreli hafızalarının olduğunu ve arkadaşlarını 2 yıl boyunca tanıyabildikleri, insan ve diğer koyunları ayırt edebildikleri belirtildi.

Yapılan çalışmada, koyunların önüne farklı renklerde kovalar konuldu. Kovalardan sadece kırmızı olanında yiyecek vardı. Daha sonra kovaların şekli değişse de koyunlar yiyeceğin kırmızı kovada bulunduğunu hatırladı.

Araştırmada koyunlara daha önce gördükleri insanların fotoğrafları gösterilerek, verdikleri tepkiler ölçüldü ve daha önceden gördükleri insanları iki yıl boyunca hatırlayabildikleri gözlemlendi” denildi. Açıklamada koyunların tek dezavantajının sürü halinde hareket ederken öğrendikleri bilgileri uygulamamaları olduğu belirtildi. 

 

İHA

21:36
 // Rasim DUMAN
Sual : Koyunlar ile gezizekalilar arasinda ne fark vardir ?
Cevap : Koyunlar kendilerini insan haline getiremezler, ama gezizekalilar kendilerini koyun haline getirebilirler. Hatta yerine gore sigir,kopek,yilan,ciyan ve sirtlan da olabilirler....
30 Ekim 2014 21:36
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler