YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Köpek sevgisi öğretmenliği bıraktırdı
Köpek sevgisi öğretmenliği bıraktırdı
15 Mart 2013 09:47
Kastamonu’da köpeklere duyduğu sevgi nedeniyle hak kazandığı öğretmenlik mesleğini bıraktı.

 

Kastamonu’nun Devrekani ilçesinde Hisar köyü sınırları içinde 4 yıl önce kurulan köpek üretim çiftliği, yetiştirdiği av ve çoban köpekleriyle gerek Türkiye’de gerekse de yurt dışındaki hayvanseverler tarafından büyük ilgi görüyor.
 
Yurt içinde sürülerini korumak isteyen besicilerin yanı sıra yurt dışında yaşayan gurbetçilerin sıla hasretini dindirmek için aldığı köpekler, son günlerde büyük ilgi görmeye başladı.
 
Çiftlik sahibi Erkan Karaahmetoğlu (26), çocukluğunda babası ve dedesine ait köpeklerle çok fazla vakit geçirdiği için köpekleri çok sevdiğini belirterek, öğretmenlik mesleğini bırakmasına sebep oldu.
 
Babasının desteğiyle 2009 yılında 300 bin lira maliyetle çiftliği kurduğunu aktaran Karaahmetoğlu, önce Sivas’tan bir çift kangal yavru, daha sonra ise yurt dışından 12 damızlık köpek getirerek üretime başladığını söyledi.
 
Öğretmenlik mesleğini bıraktı
 
Çok küçük yaşlardan beri resim çizmeye başladığını anlatan Karaahmetoğlu, “Resim kabiliyetimi 3 yaşındaki keşfettim. Yani 24 yıldır resim çiziyorum diyebiliyorum. Yüzde 90 ise köpek konu olarak işgal ediyor. Bundan 2001 yılında bu resme olan merakım ve kabiliyetim sayesinde Çankırı Anadolu Güzel Sanatlar Lisesini öğrenime başladım. 4 yıl orada öğrenim gördüm ve akabinde Ankara Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim İş Eğitimi Öğretmenliği bölümünde üniversite eğitimime başladım. Buradaki 4 yıl süren eğitimim boyunca fotoğraf ve resim işi eğitimi öğretmenliği eğitimi aldım. Sonra mezun olduk ve öğretmen olmaya hak kazandım ama bu köpek sevdası yüzünden öğretmenlikten feragat edip burada yetiştiriciliğini seçtim” dedi.
 
3-4 yıldır boş zamanlarında resim yapmayı sürdürdüğünü ifade eden Karaahmetoğlu, çoban ve av köpeği yetiştirmeye başladığını belirterek, “Boş zamanlarımda çizdiğim bir örnek çok beğenilen bir resim. Burada yaşadığım olayları gözümde canlandırarak bazı köpeklerinden görsel olarak örnek alarak yağlı boyayla resim yapmaya çalıştım” diye konuştu.
 
Hisarardı Köpek Çiftliğinde 30 kadar koruyucu ırk av köpekleri ile yine 30-35 kadar damızlık çoban köpeğinin bulunduğunu ifade eden Karaahmetoğlu, tüm zamanını köpeklere ayırdığını kaydetti. Karaahmetoğlu, çiftlikte bulunan köpeklerin bakımlarının oldukça zaman aldığını aktararak, hayvanları tavuk, işkembe gibi yemek artıkları, ekmek, salam ve sucukla beslediğini söyledi.
 
 
 
İHA
 
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler