YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Konya'daki olayda en son durum
Konya'daki olayda en son durum
Konya'daki olayda en son durum
02 Ağustos 2008 / 08:18 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Türkiye dün sabah Konya'dan gelen acı haberle uyandı. Taşkent ilçesi, Balcılar beldesinde özel bir derneğe bağlı kız öğrenci yurdunun çökmesi sonucu 18 çocuk hayatını kaybetti, 27 kişi de yaralandı.


Yürekleri dağlayan hadisenin sebebi gaz sızması sonucu LPG tüpünün patlaması. Görgü şahitleri, bina yıkılmadan önce gaz kokusu yayıldığını, ardından büyük bir patlama yaşandığını söyledi. Kurtarma çalışmalarına katılan bir belde sakini de, bir kız çocuğunun, 'Lambayı yakınca patlama oldu' dediğini anlattı. Olayın duyulmasıyla İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Devlet Bakanı Nimet Çubukçu beldeye gitti.


Üzücü olay dün saat 04.30'da meydana geldi. Patlama sonrasında üç katlı yurt yerle bir oldu. Yanık nedeniyle çocukların kimliklerinin tespitinde zorluk çekiliyor. Aileler, göçük altındaki çocuklar çıkarılırken saatlerce enkaz başında bekledi. Kayıt dönemi olması nedeniyle yurttaki öğrencilerin çoğunun misafir olduğu öğrenildi. Jandarma ve kaymakamlığın birçok kez denetlediği kız yurdunun, 2000 yılında Milli Eğitim'in izniyle açıldığı belirtildi. Valilik soruşturma başlattı.Ölen 18 kişinin ismi belli oldu


Patlamada ölenlerin isimleri:Leyla Semerci, Sema Ünal, E. Beyza Turan, Sema Bayram, R. Sema Demirbaş, Teslime Duran, Ümmünur Gümüştekin, Fadimana Toz, Hatice Doğru, Fadime Yazıcı, Şerife Göktaş, Cennet Karaalp, Zehra Güllü, Huriye Durmuş, Hatice Özçömlekçi, Teslime Gökdemir, Şerife Bağcı, Şehriban Avcı.


Deprem gibi LPG patlaması


Balcılar beldesindeki üzücü olay dün sabaha karşı 04.30 sularında meydana geldi. Büyük bir patlama sesi duyan belde sakinleri, gürültünün geldiği yöne doğru koştu. Üç katlı yurdun çöktüğünü gören vatandaşlar bir taraftan yaralıları kurtarırken, diğer yandan da durumu yetkililere iletti. Olay yerine gelen Jandarma ve Sivil Savunma ekipleri arama kurtarma çalışması başlattı. TSK Can Kurtarma ekibi, AKUT ile Aksaray, Afyonkarahisar, Konya ve Karaman'dan gelen Sivil Savunma ekipleri de çalışmalara destek verdi. Enkaz altından 18 kişinin cesedi çıkarıldı. Yaralı olarak kurtarılan 27 kişiden 12'si Konya'daki hastanelere sevk edildi, 5'i ise Hadim Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.


 


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu enkaz alanına gelerek incelemelerde bulundu. Bakan Atalay, tüm ekiplerin olayın duyulmasının ardından kurtarma çalışmasına katıldıklarını kaydetti. Vali Osman Aydın da üç katlı binanın sabah 04.30 sularında çöktüğünü hatırlattı. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Başer Cander, hastanelerine gelen yaralılardan 3'ünün hayati tehlikesinin bulunduğunu bildirdi. Cander, 3'ü hava ambulansıyla, 7'si de kara ambulansıyla olmak üzere toplam 10 yaralının hastanelerine geldiğini belirtti.


Olayın görgü tanıklarından Kadir Kırboğa, sabahın ilk ışıkları ile büyük bir patlama duyduğunu ve hemen olay yerine koşup kurtarma çalışmalarına katıldığını söyledi. Beldeye ulaşım yolunun engebeli olmasından dolayı kurtarma ekiplerinin biraz geciktiğini, bu yüzden ilk çalışmaları vatandaşların yaptığını dile getirdi.


Bu arada çöken yurt binasının enkazındaki kurtarma çalışmalarına destek amacıyla Karaman'dan yola çıkan arama kurtarma aracı kaza yaptı. Cihangir Koç (35) yönetimindeki 70 DY 281 plakalı Karaman Sivil Savunma Müdürlüğü'ne ait kamyonet, Konya'nın Güneysınır ilçesine bağlı Akar köyü yakınlarında şarampole devrildi. Kazada, sürücü Koç ile araçtaki Karaman Sivil Savunma Müdürü Şakir Oruç yaralandı. Yaralılar olay yerine gelen ambulansla Karaman Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.Yurtta birçok misafir vardı


Çöken yurtta hayatını kaybedenlerin yakınları, yurtta kalanların bugün izne ayrılacağını, son gece yaşanan üzücü olay nedeniyle adeta şok yaşadıklarını anlattı. Balcılar Kasabası Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği yetkililerinin verdiği bilgilere göre, kayıt dönemi dolayısıyla çocuklarını yurda kayıt yaptırmak isteyen aileler, yakınlarıyla birlikte yurda gelmişti. Bu nedenle yurtta kapasitesinin üzerinde kişi bulunuyordu. Dernek görevlileri, okul kayıt dönemi olduğu için çocuklarının kaydını yaptırmaya gelen ailelerin yaşı küçük çocuklarını yurtta misafir olarak bıraktığını belirtti. Üzücü olayın ardından Milli Eğitim Bakanlığı'ndan iki müfettiş inceleme yapmak üzere bölgeye gönderildi. Öte yandan dün akşam saatlerinde, enkazda tabana ulaşan ekipler çalışmalarını sona erdirdiği anda İbrahim Avcı isimli vatandaşın kızı Şehnaz Avcı'nın kayıp olduğunu belirtmesi üzerine yeniden çalışmaya başladı.


Medya acıda bile irtica aradı


Konya'daki acı olayın ardından bir kısım çevrelerin irtica yaygarası çıkartmak istemesi tepkiyle karşılandı. Bütün Türkiye'yi yasa boğan hadise, bazı gazetelerin internet siteleri tarafından istismar edildi. 'Cemaatin kaçak kursu 18 can aldı' başlığının altına tüyleri diken diken eden yorumlar eklendi. ANKA Haber Ajansı ise servise çıkardığı haberinde şu ifadeleri kullandı: "Resmî kayıtlarda bulunmayan Kur'an kursu, din eğitimi almak isteyen 15 masum öğrenciye mezar olurken, bu tür kursların 'öğrenci yurdu' kisvesi altında kaçak açıldığı gerçeğini de gündeme getirdi." Bu yaklaşımı eleştiren Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız, yıkılan binada irtica arayanların yanlış yolda olduğunu söyledi. "Bu çocuklar jimnastik kursunda olsaydı yine aynı şekilde mi yaklaşacaktınız?" sorusunu yönelten Yıldız, "Burada yaşanan bir acı var, hepimizin üzerine düşen acıyı paylaşmaktır. İrtica söylentisi ile acılarına acı katmak yanlış." dedi. Mükremin Albayrak, İstanbul2000 yılında alınan izinle açılmış


Konya Milli Eğitim Müdürlüğü yurtlardan sorumlu Şube Müdürü Sabit Çalık, kız yurdunun 2000 yılında kendilerinin izniyle açıldığını açıkladı. Çalık, yurdun son son denetiminin 29 Mayıs 2008'de kaymakamlık nezdinde yapıldığını kaydetti. Yurdun bağlı bulunduğu Balcılar Kasabası Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği'nin kız yurdu olarak kullanmak amacıyla ek bina yaptığı, izin için gerekli evrakları tamamladığı ve müracaatta bulunmak üzere olduğu belirtildi.


Enkaz altındakilere ilk yardım köylülerden


Balcılar'daki üzücü olayın yaşandığı yurda ilk gidenlerden biri Ali Akbaş. Sabah 04.00 sularında büyük bir patlamayla uyandığını söyleyen Akbaş, bomba patladığını sanıp kendini evden dışarı atmış. Akbaş, kasabanın üst kısmında alevler olduğunu görünce komşularını da alıp olay yerine gelmiş. Arkadaşlarıyla birlikte enkazdan 4 öğrenciyi kurtaran Ali Akbaş, bir kız öğrencinin cesedini de çıkarmış. Jandarma ve 112 Acil'i arayan Akbaş, kasabaya koşarak gidip yardım talebinde de bulunmuş.


Kasabadan getirdiği kişiler ve kurtarma ekipleriyle enkazdan 20 yaralıyı kurtaran Akbaş yaşadıklarını şöyle anlattı: "Yurda ulaşınca dehşet verici bir görüntüyle karşılaştık. Arkadaşlarımla kurtarma çalışmalarına başladık. Enkaz altından 'bizi kurtarın' diye bağıran öğrencilerin sesi hâlâ kulaklarımda. Komşularımın elimizde büyüyen çocukları ya ağır yaralandı ya da öldü." Kurtarma esnasında vücudunda hafif sıyrıklar oluşan Akbaş, çalışmalar esnasında yaralı iki öğrenciden bilgi aldığını sözlerine ekledi. Alper Sancar, Konya


Patlamadan sağ kurtulan Merve: Mutfakta gaz hortumu çıkmış


Patlamadan sağ olarak kurtulan Merve Avcı, olaydan hemen önce hocalarından birinin 'mutfakta gaz hortumu çıkmış' dediğini duyduğunu söyledi. Vücudunda hafif sıyrıklar olan Avcı, 3 katlı yurt binasında yaşanan olayı şöyle anlattı:


"Sabah saatlerinde namaza kalktık. Zemin kattan kuvvetli bir hışırtı geliyordu. Yurttaki iki hocamızla birlikte mutfağa girdik. Hocalarımızdan biri, 'mutfakta gaz hortumu çıkmış' dedi. Ben mutfağın kapısında duruyordum. Hocalarımız 'kapıyı kapat' dediler. Ben de ikinci kata çıktım. Binada panik yoktu, hatta öğrenciler yataklarındaydı. Yukarı çıktıktan 5 dakika sonra aşağıdan yatakhanelere gaz kokusu gelmeye başladı ve hemen ardından çok şiddetli bir patlama meydana geldi. 5 arkadaşımla birlikte patlamadan sonra binanın ayakta kalan kısmındaydık. Zemin kattan yukarı doğru çıkan alevleri çok yakınımızda hissettik. Kapıyı açtığımızda binanın yarısının yıkıldığını ve sadece bizim bulunduğumuz bölümün ayakta kaldığını gördük. Üzerime iki tahta parçası devrilmişti. Bağırarak yardım istedim. Yardıma gelenler beni kurtardı. Önemli bir sağlık sorunum olmadığı için hastaneye götürülmedim." Çevre sakinleri ve belediyede çalışan bazı görevliler, yurt binasında tüp bulunmadığını, gazla çalışan bir tesisatın kurulu olduğunu söyledi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler