YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kolu kırıldı, Türkiye'nin kaderi değişti
Kolu kırıldı, Türkiye'nin kaderi değişti
03 Ağustos 2009 00:00
Eşekten düşmeseydi Türkiye onu tanıyamayacaktı

8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın, henüz küçük bir çocukken Mersin'de kurduğu pilotluk hayali; eşek sırtından düşüp kolundan sakatlanmasıyla sona erirken bu olay hem onun, hem de Türkiye'nin gidişatını değiştirdi.


Turgut Özal'ın, bugüne kadar hiç yayınlanmamış fotoğrafları Mersin'de ortaya çıktı. Bankacı bir baba, öğretmen bir annenin çocuğu olarak 13 Ekim 1927 yılında Malatya'da dünyaya gelen Özal, ilkokulu babası Mehmed Sıddık Özal'ın tayini nedeniyle geldiği Mersin'in Silifke ilçesinde tamamladı. İlçede annesi Hafize Özal'ın da görev yaptığı ve bugün hala faaliyet gösteren Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda bir süre eğitim-öğretim gören Özal'ın, başarılı bir öğrenci olduğu ortaya çktı.


Tarih Araştırmacısı Mustafa Erim tarafından hazırlanan, 'Mersin Kent Tarihi Müzesi'nde oluşturulan 'Eğitim Tarihi' adlı bölümde sergilenen belgeler arasında Turgut Özal'ın ilkokul fotoğraflarıyla birlikte kendisi ve kardeşi Korkut Özal'ın aldığı karnelere de yer verildi. 1937 yılında babasının Ziraat Bankası Silifke Şubesi'ne tayininin çıkmasıyla birlikte 1937 yılında ilçeye gelen Özal'ın, Silifke Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda 4. ve 5. sınıfı okuyarak, burada ilkokulu tamamladığını kaydeden Erim, aynı dönemde Korkut Özal'ın da eğitim aldığını söyledi. Erim, 5-B şubesinden mezun olan Turgut Özal'ın hal ve gidiş notunun dışında tüm derslerinin 'pekiyi' olduğuna dikkat çekerek, "Özal, daha o yıllarda başarılı bir çocuk olarak öne çıkmayı başarıyor. Derslerindeki başarısını, arkadaşlık ilişkilerinde de gösteriyor Özal. Daha o dönemde gelecekte başarılı olacağının sinyallerini veriyor" dedi.


Özal'ın ailesiyle birlikte Silifke'ye taşındıktan sonra pilot olmayı kafasına koyduğuna işaret eden Erim, "Ancak bu hayali talihsiz bir kaza nedeniyle hiç gerçekleşmiyor. Gökyüzünde uçmaya merak salan Turgut Özal, eşek sırtından düşerek kolundan sakatlanıyor ve bir kolu, diğer koluna nazaran kısa kalıyor. Bu olayla birlikte Özal'ın pilotluk hevesi de sona eriyor. Bu olay belki de hem Özal'ın, hem de Türkiye'nin kaderini değiştirdi. Özal, o kazayı yaşamayıp da pilotluk hayalini gerçekleştirseydi bugün Türkiye'de ekonomik ve sosyal alanda yapılan şeyler ya olmayacak ya da daha geç yapılacaktı" diye konuştu.


Mersin Kent Tarihi Müzesi'nde sergilenen belge ve fotoğraflar hakkında da açıklamalarda bulunan Erim, müzede Hafize Özal'a ait 'İlk Mektep Talim Heyetine Mahsusu Sicil Defteri' ile birlikte Turgut ve Korkut Özal'a ait karne ve İlk Tahsili Bitirme Şahadetnamesi ile künye defterlerinin yanında Özal kardeşlerin o dönemde çekilen fotoğraflarının bulunduğunu kaydetti. 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler