YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kocaeli'de fabrika yangını sürüyor
Kocaeli'de fabrika yangını sürüyor
31 Mart 2010 13:37
Kocaeli'de Serfloor laminat parke fabrikasında sabah saatlerinde çıkan yangın söndürme çalışmaları devam ediyor...

Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde, yer kaplama malzemeleri üreten bir fabrikanın deposunda başlayıp kısa sürede fabrikanın büyük bölümüne yayılan yangın, parke yapımında kullanılan ham madde atıkları ve talaş bulunan siloda devam ediyor.

Can kaybı ve yaralanmanın yaşanmadığı yangını kontrollü şekilde söndürme çalışmaları sürdürülüyor.

Uzuntarla Mahallesi'nde PVC rulo, karo yer döşemeleri, lamine ve laminat parke, banyo paspası, yolluk ile çim halı üreten bir fabrikanın deposunda henüz belirlenemeyen nedenle çıkan, depodaki kimyasal maddelerin parlamasıyla kısa sürede büyüyerek fabrikanın idari kısmı, laminant parke üretim bölümüne ile siloya sıçrayan yangın kısmen söndürüldü.

Fabrikanın tamamen yanan idari bina kısmı, laminant parke üretim bölümü ile deposunun bazı bölümlerinde çelik konstrüksiyon çatı ve duvarlar eriyerek çöktü. Yangın bu bölümlerde tamamen söndürüldü, soğutma çalışmaları sürdürülüyor.

Parke yapımında kullanılan ham madde atıkları ile talaş bulunan siloda devam eden yangına itfaiye ekipleri köpük ve su sıkarak müdahale ediyor.

Yangının çevreye sıçrama ihtimali bulunmadığı, kontrollü şekilde söndürülmesine çalışıldığı bildirildi.

İTFAİYENİN ERKEN MÜDAHALESİ YAYILMAYI ÖNLEDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Doğan Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde fabrikanın depo bölümünde başlayan yangın ile ilgili ihbarının ardından ekiplerin harekete geçtiğini, olay yerine ulaştıklarında alevlerin laminant parke üretim bölümüne ulaştığını belirtti.

Yangına TÜPRAŞ ve çevre ilçelerden çağırdıkları çok sayıda itfaiye ekibiyle köpük ve su sıkarak müdahale ettiklerini, alevlerin diğer depo, ek üretim tesisleri ile kimyasal maddelerin bulunduğu bölümlere sıçramasını engellediklerini dile getiren Kara, yangının kontrol altında olduğunu, söndürülen bazı bölümlerde ise soğutma çalışmaları yürüttüklerini anlattı.

İtfaiye ekiplerini çevre ilçelerden çağrılan su tankerleri ile takviye ettiklerini de söyleyen Kara, fabrikanın yangın söndürme sisteminin ise yetersiz kaldığını kaydetti.

''EKMEK TEKNEMİZ YANDI''

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Baha Koçak, yangının çıkış nedenini henüz bilmediklerini, araştırmaların sürdürüldüğünü kaydetti. Fabrikada çok büyük maddi hasar meydana geldiğini belirten Koçak, tek tesellilerinin can kaybı ve yaralanma yaşanmaması olduğunu söyledi.

Bu arada, yangının ardından tahliye edilen fabrika çalışanları, tesisin büyük bölümünü saran alevleri üzüntüyle izledi.

Boya bölümünde çalışan işçilerden Selim Çelik, alevlerin depo ve yakınında bulunan silo bölümünde çıktığını öğrendiklerini, ardından çalışanların tahliye edildiğini anlattı.

Alevlerin, patlama, parlama ve rüzgarın da etkisiyle fabrikanın büyük bölümünü sardığını, bu görüntüyü üzüntü içinde izlediklerini, ancak yapabilecekleri çok fazla bir şeyleri olmadığını dile getiren Çelik, ''Ekmek teknemiz yandı. Zor bir durum, çok üzgünüz. Fabrikanın yeniden inşası için elimizden geleni yapmaya hazırız'' dedi.

Bu arada, itfaiye ekiplerinin rahat çalışabilmesi için D-100 kara yolunun Sakarya yönü trafiğe kapatıldı. Bu yöne gidecek araçların geçişi, karşı şeritten kontrollü olarak sağlanıyor. Dumandan zehirlenmelere karşı itfaiye ekiplerine ayran veriliyor.

A.A.

Sakın serfloor parke almayın!
 // Mehmet Ali BARS-D.Bakır.
Ben onlardan parke alıp evimi düşedim.Sözde ithal ve 10 yıl garantili. Daha taksitlerim devam ediyor.Parkeler çekilmiş ve kabarma mevcut. Defalarca çağırdım, gelmiyorlar bakmaya. ''Satış biti iş biti'' anlayışı var. Bu nasıl esnaflık anlayışı, Bu nasıl 10 yıllık garanti, nasıl firma. Ben bunları hem her yerde teşhir edeceğim ve hemde mahkemeye vereceğim. hakımı sonuna kadar arıyacağım. sakın serfloor almayın.Öğrendimki bayinin rahatlığı ve vurdumduym...
04 Eylül 2010 14:35
HAZİN SON
 // ZAFER
allahtan korkuları olmayanların hazin sonu diyeceğim ama bu yangında olan sigorta firmalarına oldu bence sigorta firmaları bu işin peşini bırakmasın bu yangın çıkmaması imkansız çıkan yer buna odukça elverişli firma gerekli hiç bir önlemi almamış bunları çok iyi incelemeli...
31 Mart 2010 16:43
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler