YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Klima kullananlar aman dikkat!
Klima kullananlar aman dikkat!
19 Ağustos 2015 07:28
Çukurova bölgesi yaz sıcaklığının en fazla olduğu günleri yaşarken, uzmanlar özellikle çocukların bulunduğu ortamlarda klima kullanımındaki risklere dikkat çekiyor.

Medical Park Tarsus Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Tunç, klimanın ekranındaki dereceden ziyade ortam ısısının önemli olduğunu belirterek, içerideki sıcaklığın 26 derece, nemin ise yüzde 35-40 oranında olması gerektiğini söyledi.

ODA NEMLENDİRİLMELİ

Klima kullanılan yerlerde oda termometresiyle sıcaklığın, nem ölçerle de nemin takip edilmesini öneren Dr. Ali Tunç, “Hava akımının hızlı olmaması için klima fan sisteminin düşük seviyelerde çalıştırılması gerekiyor. Öte yandan havanın kurumaması için su buharı yöntemiyle odanın nemlenmesi sağlanabilir” diye konuştu.

ZATUREYE BİLE YOL AÇIYOR

Her mevsim geçişlerinde ve mevsim ortasında klima bakımı yapılması gerektiğini de ifade eden Dr. Ali Tunç, “Ayrıca filtreler haftalık temizlenmeli. Yeteri kadar bakım yapılmazsa ve filtre temizlenmezse lejyonella ve mikoplazma gibi bakterilere bağlı üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları başta olmak üzere birçok farklı enfeksiyonlar gelişebilir. Cilt kuruluğu ve normalde yazın görülmeyen zature bile görülebilir” dedi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler