YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KKTC'de sel felaketi!
KKTC'de sel felaketi!
19 Ocak 2010 12:26
KKTC'de dün sabah başlayarak gece boyunca devam eden yağmur, birçok bölgede sel felaketine yol açarken, devlet ve hükümet yetkilileri felaketten en fazla etkilenen Güzelyurt bölgesinde incelemelerde bulundu...

KKTC'de dün sabah başlayarak gece boyunca devam eden yağmur, birçok bölgede sel felaketine yol açarken, devlet ve hükümet yetkilileri felaketten en fazla etkilenen Güzelyurt bölgesinde incelemelerde bulundu.

Bugün gündemdeki çok sayıdaki etkinlik ve kabul, sel felaketi yüzünden ertelendi ve Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Derviş Eroğlu, bazı bakanlar ile Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Şakir Fakılı, Güzelyurt ve Bostancı'da selden etkilenen bölgeleri ziyaret etti.

Güney Kıbrıs'taki derivasyon kapağının açılması ya da barajdan taşan suların da etkili olduğu tahmin edilen selin sonucunda sular altında kalan Güzelyurt ve Bostancı'da kriz masası kuruldu. İlgili tüm birimler çalışmalarını dünden beri aralıksız sürdürüyor.

Devlet dairelerindeki personelin yanı sıra Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) panzerleri, sivil savunma ve itfaiye, gece boyunca vatandaşların daha güvenli yerlere tahliye edilmesine yardımcı oldu. Bazı vatandaşlar, yakınlarının evlerine, bazıları da otellere yerleştirildi.

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Güney Kıbrıs'tan derivasyondaki tüm suyun Güzelyurt'a yönlendirilmesinin bölgeyi zora soktuğunu ifade ederek, can kaybının olmamasıyla teselli bulduklarını söyledi.

Özçınar, insanların uyuduğu bir zamanda sel baskını olsa daha büyük felaket yaşanacağına işaret etti.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler