YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kızına '65 adet koyun' değer biçti
"Bu devir de hala başlık parası mı" demeyin? Çünkü Doğu ve Güneydoğu'da ne yazıkki sıklıkla görülen bir durum... Bu kez olay Iğdır'da gerçekleşti. Başlık parası olarak 65 adet koyun istenen genç sevdiği kızla evlenemedi!
Kızına '65 adet koyun' değer biçti
02 Nisan 2010 / 11:35 Güncelleme: 02 Nisan 2010 / 11:51

Iğdır'da sevdiği kız için başlık parası olarak 65 adet koyun istenen genç, çaresizlik içinde sorunun çözülmesini bekliyor.

Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde sıklıkla karşılaşılan başlık parası, Iğdır'da bazı köylerde yaşayan gençlerin sevdikleri ile evlenmesinde en büyük engel oluyor. Iğdırlı gençlerden bazıları kaderlerine razı olarak başlık parasının temini için büyük kentlere çalışmaya giderken, bu yolu seçme şansı olmayanlar ise çaresizlik içinde kaderlerine boyun eğiyorlar.

Iğdır'ın Aralık ilçesine bağlı Gödekli köyünde ikamet eden Ahmet İdrak (25) isimli genç, sevdiği, evlenmek istediği kız için ailesinin başlık parası olarak 65 koyun istemesi karşısında çaresiz kaldı. Başlık parasının kalkmasını ve bütün sevenlerin kavuşmasını istediğini belirten mağdur Ahmet İdrak, sevdiği kızı birkaç defa istediğini, fakat ailesinin ısrarla 65 koyun ve 2 bin TL süt parası istediğini belirtti.

İdrak; "Benim babam çiftçi, istenen şartları yerine getirmem çok zor. Bu, çalışarak kısa zamanda kazanılacak bir para değil. Köyümüzde ve ilimizde başlık parası yüzünden birçok genç evlenemiyor. Ben bu konuda büyüklerimizin, yetkililerimizin bana yardımcı olmasını istiyorum ve herkes gibi yuva kurmak istiyorum" dedi.

Başlık parasının eskide kaldığını belirten Iğdırlı esnaflardan İzzet Baycan ise; "Hangi çağda yaşıyoruz, başlık parası devri bitmesi lazım. Gençlerimiz sevdikleri ile evlenebilsinler, mutlu yuvalar kursunlar. Bu arkadaşımızın maddi durumu iyi değil istenilen şartları nasıl yerine getirsin. Bu konuda yetkililerimiz bu arkadaşımıza yardım eli uzatsın" şeklinde konuştu. (İHA)
 

yazık
 // cihat yeğen
Cemaatler sivil toplum kuruluşudurlar bence. İslamda böyle birşeyin olmadığı kadın haklarının varlığı o bölgede anlatılmalı. Konferanslar düzenlenmeli. Çok yazık islam düşmanlarına prim veriliyor böylece....
02 Nisan 2010 15:38
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler