YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kızım günden güne eriyor"
Diyarbakır'da çamaşır suyu içmesi sonucu yemek borusu yanan Pelin, midesine enjektörle verilen gıdalarla yaşamını sürdürüyor
"Kızım günden güne eriyor"
05 Kasım 2009 / 14:55 Güncelleme: 05 Kasım 2009 / 15:39

Diyarbakır'da 3 yaşındayken çamaşır suyu içmesi sonucu yemek borusu yanan 10 yaşındaki Pelçin Anar, enjektörle midesine verilen sıvı gıdalarla beslenebiliyor.

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde yaşayan Pelçin'in hayatı, 3 yaşındayken içtiği çamaşır suyu ile kabusa dönüştü. Ailesi tarafından Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılan Pelçin, 1 ay komada kaldı. Yemek borusu yanan Pelçin için bundan sonra sıkıntılı günler başladı.

Pelçin, yemek borusu tamamen yandığı için, midesine açılan delikten beslenmeye başladı. Karnında açılan deliğe bağlı 2 hortuma enjektör yardımıyla verilen sıvı gıdalarla beslenen Pelçin, tedavisi yapılarak normal yollarla beslenmek istiyor. Su dahi içemeyen, yutamadığı için ağzında tükürük biriken Pelçin'in en büyük isteği, çikolata yiyebilmek ve okula gidebilmek.

Pelçin'in annesi 28 yaşındaki Leyla Anar, 5 çocuğunun bulunduğunu, eşi Şahin Anar'ın seyyar satıcılık yaparak evin geçimini sağladığını söyledi.

Anar, yemek borusu tamamen yanıp kapanan Pelçin'in ağızdan beslenemediğini, bu nedenle çok iyi haşladığı gıdaları robottan geçirerek iyice ezdiğini, daha sonra enjektör yardımıyla sıvı gıdalarla beslediğini belirtti.

Kızını tedavi ettirebilmek için İstanbul ve Adana'ya götürdüklerini, ancak maddi imkansızlık nedeniyle tedavinin yarım kaldığını ifade eden Anar, küçük kızın tükürüğünü dahi yutamayan bir insan haline geldiğini bildirdi.

OKULA GİTMEK İSTİYOR

Kızının hayatının enjektörle verilen sıvı gıdalara bağlı olduğunu söyleyen Leyla Anar, şöyle devam etti:

''Kızıma 2 saatte bir enjektörle sıvı gıda veriyorum. Bütün hayatı enjektör. Diğer çocuklarıma yemek verdiğimde Pelçin ağlıyor ve o da yemek istiyor. Özellikle çikolatayı çok seviyor. Ancak yiyemediği için ağzında bir süre çiğniyor, sonra da dışarı çıkarıyor. Gece uyuduğunda ağzı su doluyor. Sürekli ağzını temizliyorum. Kış aylarında zorlanıyoruz. Çünkü sık sık elektrik kesintisi yaşadığımız için yemekleri robottan geçiremiyorum. Kızım bazen aç kalıyor. Yaşıtlarına göre kızım gelişemedi. Yaşından küçük gösteriyor. Arkadaşları okula gidiyor. O da ağlıyor 'Neden ben okula gidemiyorum. Ben de gitmek istiyorum' diyor. Onun ağladığını görünce, ben de ağlıyorum. Okula göndermek için evimize yakın 3 okula başvurdum, ancak kızımın rahatsızlığı nedeniyle kayıt yapmadılar. Okulda sorun olur diye okula almak istemediler. Bunun üzerine biz de onu engellilerin gittiği özel bir okula göndermek için girişimde bulunduk. Engelliler okulu kızımı kabul etti. Dışarı çıktığı zaman arkadaşları onu dışlıyor. Birkaç defa midesine bağlı olan hortumu çektiler. Hastalandığı zaman ilaç veremiyorum. Kızım günden güne gözümün önünde eriyor. Bu konuda yardım bekliyoruz. Yeter ki kızım iyileşsin. Kızımın bu haline dayanamıyorum. Bir anne olarak yüreğim bunu kabul etmiyor.''

TEDAVİSİ MÜMKÜN

Leyla Anar, kızının hastalığının tedavisinin olduğunu, İstanbul'daki doktorların kalın bağırsaktan alınan parça ile yemek borusunun yapılabileceğini belirttiklerini ifade etti. Bu ameliyatı yaptıracak imkanlarının olmadığını bildiren Anar, yetkililerden bu konuda yardım beklediklerini söyledi.

En büyük isteğinin okula gitmek olduğunu ifade eden Pelçin de ''Büyüyünce doktor olmak istiyorum. Doktor olunca çocukların tedavisini yapacağım. Ancak arkadaşlarım gidiyor, ama ben gidemiyorum. İyileşmek istiyorum. Çikolatayı seviyorum, ancak yiyemiyorum. Bana yardım etsinler'' dedi.

Aileye yardım için irtibat telefonu: 0 539 472 21 90

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler