YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kızılay'dan Tuzhurmatu'daki Türkmenlere yardım
Kızılay'dan Tuzhurmatu'daki Türkmenlere yardım
27 Temmuz 2014 19:27
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Erbil kentinde çalışmalarını sürdüren Kızılay ekibi, Tuzhurmatu ilçesindeki Türkmenler için 2 tır yardım malzemesi gönderdi.

Irak Türkmen Cephesi'nin (ITC) koordinesinde Türk Kızılayı tarafından yapılan yardım dağıtımı Erbil ve çevresinde devam ediyor. Kuru gıda, bebe bisküvisi, bez, temizlik malzemesi, yatak, battaniye ve giysiden oluşan 2 tır yardım malzemesi, Tuzhurmatu ilçesindeki Türkmenlere ulaştırılması için Kızılay yetkililerince, ITC Selahaddin İl Başkanı Heytem Haşim Muhtaroğlu'na teslim edildi.

Muhtaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki silahlı grupların son aylarda Musul'un Telafer ve Selahaddin'in Tuzhurmatu ilçelerine bağlı köyleri işgal ederek, insanları katlettiğini belirtti.

Türkmenler ve bölgedeki insanların Kerkük, Kerbela ve Necef'e sığındıklarını ifade eden Muhtaroğlu, saldırılar sırasında insanlık dramları yaşandığını kaydetti.

IŞİD'in Telafer'e düzenlediği saldırıda bir ailenin 2 haftalık bebeklerini evde unutarak kaçtıklarını ve bebeğin sonradan alınarak yakınlarına teslim edildiğini ifade eden Muhtaroğlu, "Can havliyle evinde bebeğini unutan kimse, ne para, ne altın, ne de yiyecek çıkarabilir" dedi.

Çatışmalardan kaçan insanların başta gıda olmak üzere yaşam malzemelerine ihtiyaç duyduğunu aktaran Muhtaroğlu, Türk Kızılayı'nın yardımlarıyla insanların acısının biraz hafiflediğini kaydetti.

Muhtaroğlu, kendilerine bugüne kadar sadece Türkiye'nin yardım eli uzattığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Türkiye, her zaman bizim ana vatanımızdır. Irak vatandaşı olmamıza rağmen hükümetin hiçbir yardımı olmadı. Irak'ta kimse bize destek olmamıştır, kimse imdadımıza yetişmemiştir. Bugüne kadar sadece Türk Kızılayı'ndan yardım gördük. Allah Türk halkından razı olsun."

Çatışmaların bir an önce sona ermesini ve insanların evlerine dönmesini isteyen Muhtaroğlu, vatanını terketmenin çok zor olduğunu ifade etti.

ITC Milletvekili Aydın Maruf da Türkiye'nin Türkmenlere yardım yapmadığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Maruf aksine Türkmenlere sadece Türk halkının sahip çıktığını belirtti.

Irak'a şu ana kadar Türkiye'den 47 tır yardım malzemesi geldiğini vurgulayan Maruf, "Türkmenler olarak Türkiye halkına sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar, Musul ve Tikrit gibi bazı kentlerde kontrolü ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil, bölgeden göç etmek zorunda kalmıştı.

 

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler