YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor (2015-2016)
Kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor (2015-2016)
10 Kasım 2015 08:14
Kış mevsiminde, olası kazalardan korunmak için kış lastiği uygulaması başlatılıyor. Kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor? Kış lastiği uygulama yönetmeliğine göre bazı araçlarda belli tarihlerde kış lastiği takmak zorunlu.

Kış Lastiği yönetmeliğiyle, 2015 -2016 yılı için bazı araçlarda kış lastiği kullanma zorunluluğunun tarihleri, cezasu ve ayrıbtıları açıklandı. Kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor?

Kış şartlarına göre önlemini almamış, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağdur olmasını önlemek amacıyla başlatılan uygulamayla, karlı havalarda yolların kapanmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Kış lastiği takma uygulaması, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık Salı günü başlıyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012'de yürürlüğe giren "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik"e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira ceza uygulanacak.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler