YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kış geri gidiyor, havalar ısınacak!
Kış birden bastırınca kemiklerimiz donmuştu. Gelen haber yüzümüzü güldürdü. Havalar 7 derece ısınacak!
Kış geri gidiyor, havalar ısınacak!
03 Kasım 2009 / 12:44 Güncelleme: 03 Kasım 2009 / 12:44

Türkiye'de bugün sıcaklıklar 3-4 derece, Perşembe’den itibaren ise 6-7 derece yükselecek. Şiddetli yağmur bugün ülkenin en doğusunda, bu gece ve yarın ise güneyinde olacak. Ege'de bugün lodos fırtınası olacak.  

5-7 DERECE ARTACAK

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan “meteorolojik uyarı”ya göre, Türkiye'nin batısı akşam saatlerinden itibaren orta Akdeniz üzerinden gelecek yeni bir ılık ve yağışlı havanın etkisine girecek. Hava sıcaklıkları, ülke genelinde hissedilir derecede (5-7 derece) artarak mevsim normallerine çıkacak.

AKDENİZ'DE FIRTINA

Güney ve güneybatıdan esecek (Lodos) rüzgarın, akşam saatlerinden itibaren Ege kıyılarında kuvvetli ve kısa süreli fırtınaya dönüşmesi bekleniyor. Yarın güney, iç ve batı bölgelerde kuvvetli esecek rüzgarın, Güney Ege ve Akdeniz'de fırtınaya dönüşeceği tahmin ediliyor.

Bugün ve gelecek 3 günün hava tahmini şöyle:

Bugün: Orta Karadeniz kıyıları (Samsun, Ordu), Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu (Diyarbakır, Siirt, Batman, Mardin, Adıyaman), Şanlıurfa, Sivas, Tokat ve Sinop çevreleri ile akşam saatlerinden itibaren Marmara'nın güney ve batısı (Edirne, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli, Balıkesir ve gece saatlerinde İstanbul, Bursa, Yalova, Bilecik), Ege (İzmir, Aydın, Muğla, Manisa ve gece saatlerinde Kütahya, Uşak, Afyon, Denizli) ile gece Batı Akdeniz (Antalya, Isparta, Burdur) ve Bolu çevrelerinde yağış bekleniyor.

Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların, Siirt, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Şırnak, Hakkari, Tunceli, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt ile gece saatlerinden itibaren İzmir, Çanakkale, Aydın, Muğla, Edirne, Balıkesir'in Edremit, Ayvalık ve Burhaniye ilçeleri ile Antalya'nın Kaş, Kalkan, Kale, Finike, Kumluca ve Kemer ilçelerinde kuvvetli olması tahmin ediliyor.

4 Kasım Çarşamba: Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor. Yağışların, Muğla il merkezi (Bodrum, Dalaman, Marmaris, Milas, Fethiye, Datça, Köyceğiz, Ortaca) ve Antalya il merkezi (Kaş, Kalkan, Kale, Finike, Kumluca, Kemer, Alanya, Serik, Manavgat, Gazipaşa) çevrelerinde aşırı, Doğu Akdeniz'de (Mersin, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay) şiddetli, Ege, Marmara'nın güney ve doğusu (Balıkesir, Çanakkale, Bursa, Bilecik, Yalova, Kocaeli, Sakarya), İç Anadolu'nun kuzey batısı (Eskişehir, Ankara, Kırıkkale, Çankırı) ile Bolu, Düzce, Karabük, Gaziantep, Kilis, Adıyaman çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

5 Kasım Perşembe: Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile sabah saatlerinde Sivas, Yozgat, Kayseri, Niğde, Zonguldak, Bartın ve Sinop çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor. Yağışların, Doğu Akdeniz'in doğusu (Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş), Doğu Anadolu'nun güneybatısı (Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli) ile Güneydoğu Anadolu'nun batısında (Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır) kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Yağışlı havanın, 6 Kasım Cuma günü sabah saatlerinde Van, Hakkari, Bitlis ve Şırnak çevrelerinde kısa süreli etkili olduktan sonra Türkiye'yi terk etmesi bekleniyor.

Uyarıda, kuvvetli yağışların ve fırtınanın neden olabileceği sel, su baskını, taşkın, çatı uçması, direk ve ağaç devrilmesi, deniz ve kara ulaşımında aksamalar, soba ve doğal gaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

BÖLGELERE GÖRE HAVA DURUMU

Soğuk hava Marmara’yı terk ediyor bu sefer ılık ve yağışılı hava geliyor. Öğle Edirne ve Çanakkala’den başlayacak sağanak yağmur akşam kadar tüm bölgeye yayılacak. Çarşamba da yağmur var, sıcaklıklar lodosla bugün 15 dereceye hafta sonuna doğru 20 dereceye yaklaşacak.

İç Anadolu'da Sivas ve Yozgat’ta hafif kar var ama bölgede yağış kesildi, bu gece de ayaz var. Yarın yeniden yağmur geliyor. Sıcaklıklardaki hissediler artış Perşembe’den itibaren olacak.

Egeliler dikkat: bugün önce lodos fırtınası olacak, bu akşam ve yarın sabah ise İzmir'den Muğla’ya kadar çok şiddetli yağmur bekleniyor. Marmaris ve Fethiye boyunca metrakaraye 100 kg yakın yağmur düşebilir. Yağış Çarşamba akşamı hafifleyecek.

Akdeniz bugün acık ancak Ege üzerinden gelecek kuvvetli yağmur ve fırtına yarın sabah Antalya'yı da etkileyecek. Çarşamba tüm Akdeniz yağmurlu. Güneydoğ'da kuvvetli yağmur bugün Diyarbakır, Batman, Mardin arasında olacak. Bölgede Çarşamba ve Perşembe de yağmur var.

Doğu Anadolu'da kuvvetli yağış, bugün Şırnak, Hakkari- Van arasında var, dere kenarlarından uzak durulmalı. Çarşamba yağış ara veriyor, Perşembe yine var.

Yağış Batı Karadaeniz’den uzaklaşıyor. Ancak Trabzon, Artvin arasında yağmur yine kuvvettli yağacak. Gümüşhane ile Rize ve Artvin’in yaylalarında kar devam edecek. Yarın ise Karadeniz’e daha ılık havayla bilikte yeni bir yağmurlu hava geliyor.
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler