YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırmızıda geçenin ehliyeti gidecek
Kırmızıda geçenin ehliyeti gidecek
15 Aralık 2009 08:49
Trafik suçlarına uygulanan para cezalarına, 1 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı.

Trafik suçlarına uygulanan para cezalarına, 1 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı.

Trafik Yasası’nda da köklü değişiklikler içeren ve bazı kuruluşlara görüş almak üzere gönderilen taslakta, kırmızı ışıkta bir yıl içinde beş kez geçtiği saptananların sürücü belgesine bir yıl süreyle el konulması öngörüldü.  Hürriyet Gazetesi'nden Saygı Öztürk'ün haberine göre bu kişilere ayrıca para cezası da uygulanacak.

1 Ocak’ta yürürlükte On-line tescile erteleme Trafik tescil işlemlerinin on-line yapılmasına olanak sağlayan ve daha önce 1 Ocak 2010’da yürürlüğe gireceği açıklanan uygulama ertelendi ve gerekli alt yapının ancak gelecek yıl ortalarına doğru hazır olabileceği bildirildi. İkinci el araç satışlarının noter aracılığıyla değil Trafik Tescil Şubesi’nde gerçekleştirilmesine ilişkin yasanın uygulanması iki yıldır erteleniyordu. Erteleme 31 Aralık tarihinde sona erecek. Uygulamanın yeniden ertelenip ertelenmeyeceği bu ay içinde kararlaştırılacak.

Bu hafta valiliklere gönderiliyor İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın onayından geçen ve bu hafta içinde valiliklere gönderilecek genelgede, halen uygulanan trafik cezaları ile 1 Ocak’tan itaberen geçerli olacak zamlı cezalar duyurulacak.

Bazı suçlara uygulanan cezalar şöyle: Kırmızı ışıkta geçmek: 130 lira Hız sınırını yüzde 30 oranında aşmak: 270 lira Alkollü araç kullanırken ilk kez yakalanmak: 548 lira İkinci kez alkollü araç kullanırken yakalanmak: 687 lira Fazla yolcu almak: 63 lira Park yasağına uymamak: 62 lira Emniyet kemeri takmamak: 62 lira Araç kullanırken telefonla konuşmak: 62 lira Hatalı sollama: 128 lira
 

GERÇEKTEN İİİ BİŞEY
 // BARIŞ AKTAŞ
BEN ANLAMIYORUM YHA BU KRİZ ORTAMIN DA BU KADAR AĞIR CEZALARI HADİ CEZALAR AĞIRDA İLK DEFA ALKOL DEN EHLİYETİ KAPTIRANLAR BU KADAR AĞIR YARGILANMAMALI BEN BUNA BİRİSİNİN DUR DEMESİNİ BEKLİYORUM...
16 Aralık 2009 20:41
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler