YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırmızı alarm verilen 15 il
Kırmızı alarm verilen 15 il
10 Eylül 2009 09:52
Meteoroloji, yağışların bugün ve yarın etkisini göstereceği uyarısında bulundu

Meteoroloji, Marmara’yı afet bölgesine çeviren sağanak yağmurun bugün ve yarından itibaren etkili olmasını beklediği 15 il için sel uyarısında bulundu

Marmara’yı vuran sağanak İstanbul’da 21, Trakya’da 10 olmak üzere 31 can aldı. Felaketin acı bilançosu her geçen gün Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, yağışların bugün ve cuma günü kuzeydoğu bölgelerde etkisini devam ettireceğini açıkladı.

Çağlar “Yağışların Marmara’nın doğusu İstanbul, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Balıkesir, Kırklareli, Bursa ve Bilecik ile Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın ve gece saatlerinden sonra Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor” dedi.

GEREKİRSE EVLER BOŞALTILIR

Tahminlerinin yüzde yüze yakın gerçekleştiğini belirten Çağlar “Mevcut yağışların daha fazlasını bekliyoruz. Yağmur, kuvvetli hale dönüyor” ifadesini kullandı. Yağışların hafta sonundan sonra etki alanını daraltacağını kaydeden Çağlar “Saydığım bölgelerde kuvvetli yağış olduğu için o bölgelerde sel riski var. Her valilikte kriz masaları var. Kriz masalarında gerekli tedbirler düşünülüyor. Gerekirse yolların kapatılması, evlerin boşaltılması gibi tedbirlerin alınması gerekir” diye konuştu.

ÖZELLİKLE CUMA’YA DİKKAT

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise yağışların özellikle cuma günü şiddetleneceği uyarısında bulundu. Tobaş şunları söyledi: İstanbul son 80 yılın en güçlü yağışını gördü. Sayın Valimizle görüşeceğiz. Meteorolojik yağışlarla ilgili verileri de alalım. Ona göre alt yerlerdeki yolları kapatabiliriz. Belki erken ama yağışın durumuna göre farklı yollara da gitmek gerekiyor olabilir. Vatandaşlardan bir müddet için çukur bölgeleri terk etmelerini isteyebiliriz.

Yaralar sarılıyor

Selin ilk vurduğu bölge Tekirdağ, Silivri ve Selimpaşa’da dün suların çekildiği yerler felaketin boyutunu gözler önüne serdi. 10 kişinin can verdiği ve 4 kişinin de kayıp olduğu selde evlerini kaybedenler yurt ya da okullara yerleştirildi. Kızılay ve belediyelere ait mobil büfeler vatandaşlara sıcak çorba ve yemek dağıtımında bulundu. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar felaketin bilançosunun ilerleyen günlerde kesin olarak tespit edileceğini ancak ilk belirlemelere göre yaklaşık bin 700 binanın hasar gördüğünü ve 250 otomobilin de sular altında ya da kayıp olduğunu söyledi.

Sel suyu bulaşan yiyecekleri atın

- Türk Tabipleri Birliği sel felaketinin ardından yaşanabilecek sağlık sorunları ve salgınlara ilişkin uyarılarda bulundu. Selin, su ve kanalizasyon sistemlerini bozabildiği, biyolojik ve kimyasal kirlilik oluşturabildiği belirtilen açıklamada, sel sularıyla dağılan atıkların kirliliğe sebep olduğu ve enfeksiyon riskini artırdığı kaydedildi.

SALGIN HASTALIK ÖNLEMİ ALINSIN

24 meteoroloji uzmanı Eldebiran Ayan da sel sonrasında ‘salgın hastalık’ uyarısında bulundu. Yağmur suyunun arıtılması en zor su olduğunu söyleyen Ayan “Sadece su ya da sabunla temizlenmek fayda sağlamaz. Dezenfektan şart. Yağmur suyu temas eden gıdaları da tüketmeyın, atın” dedi. Ayan birikmiş sel suyuna asla girilmemesi gerektiğini de belirtti.

Temizlemek için klor kullanın

- Kaynağını bilmediğiniz suları kullanmayın.

- Sel suyu bulaşmış yiyecekleri yemeyin.

- Araçtayken sel içinde kalırsanız aracın içinden çıkarak yüksek bir yere gidin.

- Kopmuş elektrik tellerinden uzak durun.

- Selden etkilenen binalarda yanıcı, patlayıcı madde riskine karşı kibrit, çakmak yerine el feneri kullanın.

- Gerektiğinde su temizliği için klor kullanın.

Star

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler