YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kimliğini kaybeytti, hayatı karardı
Kimliğini kaybeytti, hayatı karardı
25 Ocak 2010 20:05
Nüfus cüzdanını kaybedince başına gelmedik kalmadı.

Malatya'da yaşayan ve 2004 yılında nüfus cüzdanın kaybeden Şevket Kalay (28), adına kurulan şirketlerce karşılıksız çek verdiği gerekçesiyle 3 ay hapis yattı. Hapse girmekle kalmayan Kalay hakkında, tutuklu bulunduğu sırada 173 soruşturma ve dava açıldı.

Hakkında açılan davalardan tutuksuz olarak yargılanan Şevket Kalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yılın nisan ayında karakola çağrıldığını, gittiğinde kendisine, ''hakkında tutuklama kararı var'' denilerek cezaevine konulduğunu belirtti.

Bir süre sonra 2004 yılında kaybettiği nüfus cüzdanının başkaları tarafından kullanılarak adına şirketler kurulduğunu ve çok sayıda kişiye karşılıksız çekler verildiğini öğrendiğini söyleyen Kalay, hakkında 173 soruşturma ve davanın bulunduğunu öğrendiğini kaydetti.

Kalay, şöyle konuştu:

''2004 yılında kimliğimi kaybettim. Bir süre sonra kimliğimi kaybettiğimi fark edince yeniledim. 2009 yılında karakoldan çağırdılar, gittiğimde bana hakkımda tutuklama kararı olduğu söylendi ve cezaevine konuldum. 3 ay kaldığım cezaevinde hem tutuklanma nedenimi öğrenmiş oldum hem de hakkımda 173 dava ve soruşturmanın açılmış olduğunu. Benim adıma Ankara'da şirket açılmış. Sonra isim değişikliği yapılarak yeni bir şirket kurulmuş. Türkiye'nin birçok yerinden karşılıksız çekler verilmiş. Ben tüm bunları öğrendiğimde şoke oldum. Adalet Bakanlığına defalarca mektup ve dilekçe yazdım. Neredeyse her gün adliyeye gidiyor, dosya takibi yapıyorum. Bu nedenle çalışamıyorum.''

 

-AVUKAT TUTABİLMEK İÇİN EŞİ ADINA KREDİ ÇEKTİ-


Hakkındaki dava ve dosya sayısının artmaya devam ettiğini dile getiren Kalay, birçok dosyanın Malatya dışında olması nedeniyle takip için bir avukata ihtiyaç duyduklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

''Başta Ankara olmak üzere birçok kentte hakkımda soruşturma ve dava dosyaları var. Bunların hepsini takip edebilmem olanaksız olduğu için bir avukat tutmamız gerekiyordu. Benim bir işim olmadığı için özel bir şirkette asgari ücretle çalışan eşim adına kredi çektik. Benim adıma insanlara verilen karşılıksız çeklerin miktarını bile bilmiyorum.''

Kalay, şu ana kadar yargılandığı 5 davadan beraat ettiğini belirtti. AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler