YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kime niyet, kime kısmet
Konya'da bir kişi, başkası için getirilen ancak kan uyuşmazlığı nedeniyle nakledilemeyen böbrekle hayata tutundu.
Kime niyet, kime kısmet
11 Haziran 2011 / 16:30 Güncelleme: 12 Haziran 2011 / 13:02

Konya'da, böbrek yetmezliği nedeniyle 12 yıldır diyalize bağlı yaşamını sürdüren hasta, Çanakkale'den bir başka hasta için ''tam uyumlu'' diye getirilen, ancak bu hastaya kan uyuşmazlığı nedeniyle nakledilemeyen böbrekle hayata tutundu.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde gerçekleştirilen nakil hakkında bilgi veren Doç. Dr. Mehmet Erikoğlu, hastanın 12 yıldır diyalize girdiğini söyledi. Böbrek naklinin başarıyla yapıldığını ifade eden Erikoğlu, hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu, bundan sonra yaşamını normal bir şekilde sürdüreceğini belirtti.

Organ naklinde bölge olarak Antalya'ya bağlı olduklarını dile getiren Erikoğlu, ''Aslında Çanakkale bizim bölgemiz değil ama Sağlık Bakanlığının izlediği politika ile artık organlar Türkiye'nin her yerine adaletli bir şekilde dağıtılıyor'' dedi.

Erikoğlu, kadavradan yapılan organ bağışının çok önemli olduğunu da vurguladı.

Çanakkale'de, yüksekten düşme sonucu beyin ölümü gerçekleşen 30 yaşındaki Hüseyin Tonbaş'ın böbreğiyle hayata tutunan Baykan Erdoğmuş da (48) gazetecilere yaptığı açıklamada, haftada 3 gün 4 saat diyalize girdiğini, organ nakli için gerekli yerlere başvurduğunu bildirdi.

Böbrek nakli haberini duyduğunda çok mutlu olduğunu ifade eden Erdoğmuş, ''Çanakkale'den bir başka hasta için 'tam uyumlu' diye gelen böbrek, o hastada kan uyuşmazlığı sorunu ortaya çıkınca bana nakledildi. Bu tam bir mucize. Artık sıkıntılarım sona erecek. Kana kana su içebileceğim. Annemden yeniden doğmuş gibiyim'' dedi. AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler