YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kilo vereyim derken can verdi!
Kilo vereyim derken can verdi!
25 Ekim 2010 09:02
İstanbul'da 134 kilo ağırlığındaki Kamil Can Koşar adlı kişi, diyet programının 5'inci gününde zayıflama merkezinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Koşar ailesi olayla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

İstanbul'da yaşayan ve zayıflamak amacıyla Antalya Duacı'daki klinik otele yerleşen 143 kilo ağırlığındaki Kamil Can Koşar, başladığı diyet programının 5'inci gününde rahatsızlanarak hayatını kaybetti.

Olayın ardından Antalya Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsi sonucunda Koşar'ın kalp krizi sonucu öldüğü belirlendi. Kardeşinin zayıflamak için geldiği klinik otelde hayatını kaybettiğini belirten Kamil Can Koşar'ın ağabeyi Kerim Koşar, zayıflama programında ilaç kullanıldığını iddia ederek, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Klinik otelin Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Doğan ise iddiaları reddetti: "5 gündür program uygulanıyordu. Sağlık ünitemizde tüm testler yapıldı. Hiçbir olumsuz bulguya da rastlanmadı."

Antalya merkeze bağlı Duacı köyünde bulunan bir klinik otele yerleşen 35 yaşındaki Kamil Can Koşar, otelin lobisinde rahatsızlandı. Koşar, klinik oteldeki uzman doktorların ve olay yerine gelen 112 ambulans ekiplerinin müdahalesine rağmen hayatını kaybetti. Ölümle ilgili jandarma tarafından soruşturma başlatılırken, Koşar'ın ailesinin klinik otelde zayıflama programında ilaç kullanıldığını iddia ettikleri öğrenildi. Söz konusu klinik otelin Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Doğan, yaptığı açıklamada, "Kamil Can Koşar'ın ailesinin, diyet programında ilaç kullandıklarına yönelik iddialarının doğru olmadığını" savundu.

17 Ekim'de otele giriş yapan Koşar'ın normal diyet programı uygulanmasını istediğini, ilgili uzmanlarla gerekli tüm testleri uyguladıktan sonra diyet uzmanının bir program hazırladığını kaydeden Doğan, "5 gündür program uygulanıyordu. Kamil Can Koşar, dün midesinin ve göğsünün ağrıdığını söyledi. Tam teşekküllü sağlık ünitemizde tüm testler yapıldı. Hiçbir olumsuz bulguya da rastlanmadı." dedi.

Koşar'ın yalnızca mide hapı kullandığını ve daha sonra kendini iyi hissettiğini söylediğini anlatan Doğan, şöyle konuştu: "Bu sabah kahvaltıdan sonra iyi olduğunu söylemiş. Restorandan çıkıp lobiye geçtiğinde diğer misafirlerin yanındayken yığılıp kalmış. Eşim bir dakika içerisinde müdahalede bulundu. Tansiyon ve nabız alamamış. 112 ambulans ekipleri de geldi ve 50 dakikalık müdahale yapıldı, ama ne yazık ki yaşatamadık. Bu ani bir ölümdür. Ani ölümlerde vakanın çok kilolu olması handikaptır. Biz de çok üzgünüz. İlaçlı bir diyet programı kesinlikle yapmıyoruz. Program uygulanan misafirlerimiz tansiyon, kalp ya da şeker ilacı kullanıyorlarsa, ilaçlar programla birlikte yeniden düzenleniyor. Bu, olayda muhtemelen kalp krizi ön planda. Biz de otopsi yapılmasını istedik."

Kamil Can Koşar'ın hayatını kaybettiği klinik otelin sahibi ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Aynur Doğan, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Doğan, şöyle konuştu: "Bize geldiğinde tansiyonu yüksekti. Tansiyon ilacı kullanıyordu. İlacın iyi gelmediğini söyleyerek değiştirdim. Şekeri de yüksekti. Açlık şekeri 125'ti. Şeker ilacı yazıldı ve 101'e düştü. Perşembe günü yürüyüş esnasında rahatsızlandı. Midesinde yanma şikayeti olduğunu söyledi. Araçla otele getirdik. Kalp grafisi çekilerek efor testi yapıldı. Bir şey çıkmadı. Anjiyo önerildi, ama bir yıl önce benzer şikayet olduğunu, bütün testleri yaptırdığını ifade ederek gerekli görmedi. Biz de kilosuna göre bir program belirleyerek 6 öğünden oluşan 1.800 kalorilik bir diyet programına başladık."

Koşar ailesinin avukatı Aşkın Çetin de olayla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını, Kamil Can Koşar'ın şüpheli şekilde öldüğünü öne sürdü. Çetin, şöyle dedi: "Kamil Can Koşar'ın aldığı tedavi sonrası ani bir ölüm meydana geliyor. İlk intibamızda sağlık merkezinin çalışma düzeniyle ilgili kuşkular var. İlaç verildi mi, verilmedi mi? Aşırı bir diyet mi yapıldı bilemiyoruz. İhmal var mı, yok mu yakından takip edeceğiz. Ortada bir ölüm olayı olmasına karşın şu ana kadar ne bir gözaltı var ne de otelin bu olayın ardından işletmesinin durdurulması. Olayla ilgili şu ana kadar adli tahkikatın başlamaması bile üzüntü verici." Kamil Can Koşar'ın, 2007'de vefat eden Deri İhracatçıları Birliği Genel Başkan Yardımcısı Turgut Koşar'ın oğlu olduğu öğrenildi.

Benzer bir olay 2008 yılında Dr. Muzaffer Kuşhan'ın İstanbul Polonezköy'deki zayıflama kampında yaşanmıştı. 1,5 ay boyunca kilo vermeye çalışan 19 yaşındaki Dila Kurt, kendisini ziyarete gelen ailesinin yanında geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetmişti. Kamp, bakanlık müfettişlerinin incelemesinin ardından kapatıldı.

Zaman

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler