YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KESK üyelerine Taksim izni yok
KESK üyelerine Taksim izni yok
17 Haziran 2013 18:50
Beyoğlu Tünel'de toplanan Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) üyelerinin Taksim'e yürümesine polis izin vermedi.

Oturma eylemi yaparak basın açıklaması yapan sendikacılar, eylemlerini sonlandırdı. Bazı grupların ise Tünel'de bekleyişi sürüyor.

KESK üyeleri, Taksim'e yürümek üzere saat 16.00'da Tünel Meydanında toplandı. Taksim'e yürümek isteyen eylemcilere CHP Milletvekili Mahmut Tanal, BDP Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Levent Tüzel de destek verdi. Ancak polis, grubun Taksim'e yürümesine izin vermedi. İstiklal Caddesi girişinde barikat kuran polis ile CHP Milletvekili Mahmut Tanal arasında uzun süre görüşmeler yaşandı. Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine grup, oturma eylemi yaptı. Milletvekillerinin desteklediği oturma eyleminin ardından yapılan basın açıklamasında, Taksim olayları ve polisin tutumu eleştirildi. Basın açıklamasının ardından sendika temsilcileri ve milletvekileri alandan ayrılırken bir grup göstericinin bekleyişi sürüyor.

Sendika üyeleri Şişli'de bulunan DİSK Genel Merkezi önünde toplandı. Eyleme Milletvekili Süleyman Çelebi, Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Başkanı Özdemir Aktan, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Arzu Çerkezoğlu da destek verdi. Halaskargazi Caddesi üzerinde yürüyen sendikacılara vatandaşlar da camlardan alkış tutarak ve tencere çalarak destek verdi. Grup, AGOS gazetesi önüne geldiğinde de Hrant Dink'i anarak sloganlar attı.
Taksim'e çıkmak isteyen eylemcilerin önü bir süre sonra polis tarafından kesildi. Taksim'e yürümesine izin verilmeyen sendikacılar burada bir basın açıklaması yaptı.

Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Başkanı Özdemir Aktan, "Bu ülke barış ve özgürlük istiyor. Bunu ne kadar istediğini de 20 gündür meydanlarda gösteriyor. Bundan sonra da gösterecek, bundan vazgeçmeyecek. Baskı ve şiddete karşı direnenlerle birlikte bugün alanlardayız" dedi.

DİSK Genel Başkan Yardımcısı Arzu Çerkezoğlu ise, "Günlerdir polisin engellemesine rağmen sokaktayız. Eşitlik, özgürlük, adalet ve barış diye sokaklarda olanlara selam olsun. Emek ve meslek örgütleri olarak parçası oluğumuz halkın ortaya koyduğu bu kararlı iradenin parçası olarak, bu iradeyi büyütmek için sokaklardayız" ifadelerini kullandı.
Sendikacılar basın açıklaması ardından dağıldı.İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler