YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Keneden yılın ilk ölümü...
Keneden yılın ilk ölümü...
30 Nisan 2012 16:55
Havalar ısındı keneden ölümler de başladı. Keneden yılın ilk ve inşallah son ölümü Çorum'da gerçekleşti...

Çorum'da merkeze bağlı Babaoğlu köyünde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen bir kişi hayatını kaybetti. Çorum'da 2012 yılında hastalık taşıyan kenelerin bulaştırdığı KKKA hastalığı nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti.

Edinilen bilgilere göre, Çorum Merkez'e bağlı Babaoğlu köyünde hayvancılıkla uğraşan 1 çocuk babası Berat Keleş (29) ahırda hayvanlarla ilğilendiği sırada vücuduna kene yapıştı. İddialara göre, vücuduna yapışan keneyi sonradan fark eden Keleş, kendisi çıkardı. Olayın üzerinden birkaç gün geçince baş ağrısı, bulantı ve yüksek ateş şikayetleri başlayan Berat Keleş, Çorum Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne başvurdu. Kene ısırmasına bağlı olarak Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) tanısı konulan Keleş, 26 Nisan'da Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Keleş, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Talihsiz şahsın cenazesi yakınları tarafından hastane morgundan alınarak Çorum'un Babaoğlu köyüne getirildi. Cenaze araçtan indirilmeden önce tabutu taşıyacak olan vatandaşlara eldiven ve maske dağıtıldı. Köyde kılınan cenaze namazının ardından cenaze aracından alınan Keleş'in cenazesi köy mezarlığında ip yardımıyla özel olarak hazırlanan 3 metre derinliğindeki mezara indirildi.

İnsanlara kene vakalarına karşı daha duyarlı olmaları için çağrısında bulunan uzmanlar, "İnsanlar 'bu kene bizim kene' diye dikkate almıyor. Kene bizim olmaktan çıktı mutasyona uğradı. Öldürücü hale geldi" diye uyarıda bulundular. Vücuduna kene yapışan insanların keneyi kendileri çıkarsa dahi mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini vurgulayan uzmanlar, bu konuda halktan da duyarlılık beklediklerini ifade ettiler.
Öte yandan geçtiğimiz günlerde Çorum İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi, Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü'nün katılımı ile yapılan toplantıda il genelinde meraya çıkan büyük ve küçükbaş hayvanların tamamını kapsayacak şekilde ilaçlama yapılmasını kararlaştırmıştı.

194 bin büyükbaş 148 bin küçükbaş hayvan bulunan Çorum'da, meraya çıkan tüm hayvanların kene riski altında olduğu için meraya çıkan tüm hayvanların ilaçlanacak. İlaçlamanın ise üç periyot halinde gerçekleştirilecek. İlaçlamaların ilk periyodu başladı. İkinci periyodunu Mayıs ayı içerisinde, son periyodunu ise Haziran ayı içinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Toplantıda arazi ve çevre ilaçlamasının ilaçlanan alandaki ekolojik dengeyi bozması nedeniyle önerilmezken ancak ahırlar, ağıllar ile piknik alanlarının uzman görüşü alınarak ilaçlanabileceği görüşüne varıldı.

Kene ile mücadele çalışmaları kapsamında eğitim çalışması yapılacağı öğrenilirken, dağlık ve ormanlık alanlarda hastalığın yaygın olduğu, bu nedenle çiftlik hayvanları ile kene kaynağı olabilecek yaban tavşanı, kirpi, domuz, deve kuşu ve bazı kuşlardan uzak durulmasını istendi. (İHA)
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler