YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kene kabusu geri döndü
Kene kabusu geri döndü
13 Mayıs 2012 14:22
Bolu'da, bu yıl içinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle 4 kişinin hastaneye başvurduğu bildirildi.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Melda Türken, İzzet Baysal Devlet Hastanesinde, gazetecilere yaptığı açıklamada, KKKA hastalığı şüphesiyle hastaneye başvuran 4 kişiden birine, kesin kene vakası tanısı konulduğunu belirtti.

Gerede bölgesinden gelen bir kişinin de KKKA hastalığı şüphesiyle tedavi altına alındığını anlatan Türken, ''Kalan 2 kişiden birinin enfeksiyon hastalıkları servisinde tedavisi sürüyor, diğeri de taburcu edildi'' dedi.

KKKA hastalığının keneler vasıtasıyla bulaştığını anımsatan Türken, ''Öldürücü olduğu durumlarda mevcut. Bolu, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı yönünden endemik bir bölge. Gerede ve Mengen çevresinde kene ısırması daha sık görünmektedir'' dedi.

Türken, hastaların zaman geçirmeden hastaneye başvurmaları dolayısıyla riskli bir durumun söz konusu olmadığına dikkati çekerek, ''65 yaş üstü ek hastalığı olan hastalarda, risk daha fazla. Öldürücü bir hastalık fakat son yıllarda, Türkiye'de Asya ülkelerine göre ölüm oranı daha düşük. Bu da hastaların bilinçlendiğini gösteriyor'' diye konuştu. AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler