YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kene hakkında bilmemiz gerekenler
Kene hakkında bilmemiz gerekenler
Kene hakkında bilmemiz gerekenler
14 Haziran 2008 / 07:57 Güncelleme: 14 Haziran 2008 / 00:00


Ankara Numune Hastanesi'nde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı teşhisiyle tedavi olan bir hastaya müdahale eden üçü doktor bir sağlık personeli virüs kaptı.


Ankara Numune Hastanesi'nde, üçü doktor biri sağlık personeli kene ısırması şikayetiyle hastaneye başvuran bir hastaya müdahale ederken Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı'na (KKKA) yakalandı. Hastanede yoğun bakıma alınan sağlık görevlileri KKKA şüphesiyle gözetim altında tutuluyor.Ankara'da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı'na yakalanan doktorların, bir KKKA hastasının solunum yolunu açmak için burun kanamasına tampon yaptıkları sırada enfeksiyon kaptıkları belirtildi. KKKA hastalarından birinin burnunun yoğun biçimde kanaması nedeniyle, Kulak Burun Boğaz bölümü doktorlarının, hastanın solunum yolunu açması gerekti. Doktorlar, burun kanamasına hemen tampon tedavisi yapmak istedi. Ancak, yoğun kanama nedeniyle, tampon yapılırken doktorların üzerine, yüzlerine ve gözlerine kan sıçradı. Maske takan ancak koruyucu gözlük takmayan doktorlar, önce durumu önemsemedi, daha sonra hastalığın belirtilerini hissetmeye başlayınca tahlil yaptırdı ve korkunç gerçek ortaya çıktı.


ÖNLEMLER ALINMIŞTI


Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mahmut Koç, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına yakalanan bir hastaya müdahale eden üçü doktor dört personelde KKKA teşhisi alındığını belirterek, " Hastalarımızın sağlık durumu çok iyi, kan değerleri düşmedi ve şu anda ateşleri yok. Hayati tehlikeleri yok. Gözlem altındalar" dedi. Koç gazetecilerin olayla ilgili soruları üzerine, özel kıyafetler ve maskeler kullanıldığını belirterek, "Daha fazla tıbbi tartışmaya gerek yok. Düşünün kanamalı ve ölmek üzere olan bir hasta, buna müdahale ediliyor, yakın temas söz konusu" diye konuştu.


Doç.Dr. Hürrem Bodur da 5 gün önce meydana gelen olayın 2. gününde doktorların 4. gününde de sağlık görevlisinin tedavi altına alındığını durumlarının iyi olduğunu belirtti.


KANAMAYA MÜDAHALE


Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Dr. Taner Yıldırımak, KKKA hastalarındaki kanamanın, tampon yapıldığı sırada sıçramaya neden olabileceğini belirterek, hastalığın doktorlara kan ve fışkırma sonucu bulaşmış olabileceğini söyledi. Aynı hastanede Kırım Kongo teşhisi konulan 20 hasta tedavi görüyor.


HERKES ŞOKTA


Ankara Numune Hastanesi'nde şok etkisi yaratan, Kırım Kongo'nun doktorlara bulaşması Sağlık Bakanlığı ve hastane yönetimini alarma geçirdi. Doktorlardan birinin hemofili (kanın zor pıhtılaşması) hastası olduğu için anons üzerine personel hastaya kan verdi. Öte yandan hastane bu tür operasyonlarda kullanılmak üzere bin adet koruyucu gözlük sipariş ettiği öğrenildi.


Bütün bu olaylar Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı acaba insandan insana da bulaşır mı? sorusunu gündeme getirdi. Nasıl tedbir almalıyız bu hastalığın kökeni nedir?


İLİŞKİLİ HABER


İşte Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı hakkında bilmemiz gereken HER ŞEY!

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler