YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kendini asmak için kızından ip istedi
Kendini asmak için kızından ip istedi
05 Nisan 2013 07:27
Dünyada ender görülen Amiloidoz hastalığına yakalanan 2 çocuklu hasta, hayattan ümidini kesmiş, tek isteği malulen emekli olabilmek ve birine ihtiyaç duymadan işini görebilmek için akülü tekerlekli sandalye.

İki yıl önce ayak parmaklarında başlayan uyuşukluk, ardından kilo kaybı, ani bayılmalar nedeniyle hastalığının tedavisi için doktor doktor gezen Oksen Güncan’a (36) iki ay önce Çapa Tıp Fakültesi’nde ender görülün Amiloidoz adında riskli bir hastalığın teşhisi konuluyor.

Yardımsız yürümesi mümkün olmayan Oksen’i babası oturdukları binanın üçüncü katındaki dairesinden, her gün üç kat indirip, çıkartarak küçük çay ocaklarının önünde insan içine çıkarak moral bulmasını sağlıyor.

O, nerede ise hayattan ümidi kesmiş, aynı hastalıktan 2 dayısı ve annesini kaybetmenin verdiği korku ile, doktorların kendisine en fazla üç yıl ömür verdiğini söyleyecek kadar hastalığının bilincinde.

Hayatın kendisi için kısaldığını belirterek “Fazla ömrüm yok, ilkokula giden kızımdan bana ip getirmesini istedim. Kendimi asmak için” ifadesinde bulunuyor.

Şarköy Sağlık Ocağında 10 yıl çalışan, Oksen Güncan, 2 yıl önce ayak parmaklarında uyuşukluk başladığını ifade ederek “Ben hasta olmadan önce 110 kilo geliyordum. Hastalığım kilo kaybıyla başladı. Hastalık sonrası 46 kilo kaybettim. Ağız kuruluğu, istem dışı baş dönmeleri peşinden geldi. İki yıl boyunca hastalığıma teşhis konulması için doktor doktor çare aradık. Son olarak 2 ay önce, Çapa Tıp Fakültesi’nden, Prof.Dr. Yeşim Parman’ın teşhisi ile hastalığımın adı konuldu.

Amiloidoz adlı bu hastalıktan 2001-2006 yılında 2 dayımı kaybettim. Annem bu hastalıktan vefat etti. Kalıtsal olduğu söylenen bu hastalık için, benim de pek iyi olduğumu söylemediler. İyileşme gibi bir durumun söz konusu olmadığı söylendi. Bir ile üç yıl arası bir yaşam süresi veriyorlar. İlaçlarım Amerika’dan geliyor. Teşhis konulanı 8 ay oldu. Her hangi bir olumlu gelişme yok. Şu an ayaklarımda yüzde 70 oranında kas erimesi var.

Kendi ihtiyaçlarımı gideremeyecek durumdayım. İki evladım var, biri 11 yaşında okula gidiyor, diğeri 4 yaşında. Maddi olarak bayağı bir sıkıntılar yaşıyoruz. Eşimin üzerine olan küçük çay ocağının dışında gelirimiz yok. Doktor kontrolleri için sürekli gidip geliyoruz. Hastalığın tedavisi yok, sadece ilerlemesi durdurulabilineceği söylendi. Yürüyemediğim için birilerinin bakımına ihtiyacım var. Kendi ihtiyaçlarımı görmek için bir akülü araca ihtiyacım var. Ev içinde lavaboya bile tek başıma gidemiyorum.

Eşim ve çocuklarım yardımcı oluyor. Çalışmışlık sürem 4 bin işgününü geçiyor, normalde bu kadar sigorta pirimi ödeyen biri malulen emekli olabilir. Ama benim hastalığımın tanımı Sosyal Güvenlik Kurumu listesinde tanımı olmadığı için iki kez başvurmamıza rağmen emekli yapmadılar. Devletten bu durumdaki benim gibi hastalara malulen emeklilik hakkı verilmesini istiyorum. Çay ocağımızdan başka gelirimiz yok, doktor kontrolleri için İstanbul’a gidiyoruz, masraflarımızı karşılamakta güçlük çekiyoruz.” dedi.

Evin tek gelir kaynağı olan çay ocağını işleten baba Fikret Güncan (66) “Oturduğu daire çay ocağının üzerinde bulunuyor. Moral bulması için her gün 3.kattaki dairesinden sırtımda indirip çıkartarak çay ocağına getiriyorum.

Bu hastalığın ilaçları Türkiye’de yok. Yurt dışından ithal ediliyor. Reçetesi, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandıktan sonra üç aylık ilacı yurt dışından temin edildi. İlaçları 40 bin avro tutuyor. İki ayda bir doktor kontrolüne gidiyor.”dedi.

Eşinin ayak parmaklarında başlayan uyuşukluğun ayakkabıdan kaynaklandığını düşündüklerini söyleyen Aylin Güncan (31) “Hastalık belirtisi ayak parmak ucundan başladı, sonra yutma güçlüğü başladı. Kilo kaybı ile birlikte baş dönmeleri başladı. Kusmalar başladı. Sırayla gitti. Bulantısı olduğu zaman yataktan kalkamıyor hiçbir ilaç fayda edemiyor.

13 yıllık evliyiz, iki çocuğumuz var. Çay ocağı benim üzerimde olması nedeniyle, eşimin sağlık giderleri buradan karşılanıyor. Malulen emekli olmasını istiyoruz.” dedi.

 

İHA

Etiketler: ,
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler