YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kemal Türkler’in kızı yargılanıyor
Kemal Türkler’in kızı yargılanıyor
26 Şubat 2013 16:46
Öldürülen eski DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler’in kızı Nilgün Soydan Türkler hakkında MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan'a "hakaret ve iftira" suçlamasıyla 6 yıl hapis istemiyle açılan davanın görülmesine başlandı.

İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülmesine başlanan davada tutuksuz sanık Soydan ile avukatları hazır bulundu. Şikayetçi MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan duruşmaya katılmazken, CHP Milletvekili Süleyman Çelebi ile gazeteciler Nedim Şener ve Ayşenur Arslan duruşmaya izleyici olarak katıldı. Duruşmada savunmasını yapan Soydan, yargılamaya sebep olan konunun babası Kemal Türkler’in ölüm yıl dönümünde mezarı başında yaptığı doğaçlama konuşması olduğunu belirtti.

“Babası 18 yaşında gözleri önünde vurulmuş bir evladım” diyen Soydan, “33 yıl boyunca ben ve ailem babamı öldürenlere karşı mücadele verdik. Mezarının başında doğaçlama yapılmış açıklama, babamın öldürülmesi ve öldürülmesine ilişkin yargılama sürecinde neler yaşadığımıza ilişkin açıklamadır” dedi.

"Celal Adan, Alparslan Türkeş ve Yılmaz Durak'ın babasını öldürmeye azmettirmek ve olayın planlayıcısı olmak" suçundan yargılandıklarını ve beraat ettiklerini hatırlatan Soydan, “Bu onun gerçeğidir, benim de gerçeğimdir çünkü benim elimde Celal Adan’ın itirafının olduğu ifade vardır. Babamın mezarı başındaki anma toplantısında da başka yerlerde de basın mensupları sorduğu zaman söylüyorum çünkü babamın davası sadece benim davam değil, kamunun da davası olmuştur. Celal Adan’ı tanımam. Babamın ölümü nedeniyle yapılan yargılamada Celal Adan’ın verdiği ifadesindeki olayları tekrarlamamdan ibarettir. Babam şikayetçinin belirttiği gibi faili meçhul değildir. Babamın kimler tarafından hangi silahlarla öldürüldüğünü, hangi silahın tutukluk yaptığını gözlerimle gördüm. ‘Eli kanlı katil’ sözünü kullanmadım. Kendi kendine yakıştırdığı bir sıfattır. Müştekiyi babamın öldürülmesine bağlamak için kimseyi toplamadım. Anma töreninde basın mensupları da vardı. 3’üncü yargı paketinde katillerin çıkarılmasına ilişkin bir madde de vardı. Bu madde ile Celal Adan’ın akrabası olan Ünal Osmanağaoğlu da kurtuldu. Celal Adan ile ilgili gerçeği söyledim. Bu onun kendi itirafıdır. Bu gerçek onun gerçeğidir. Bunu kabul edecektir” diyerek hakkındaki hakaret suçlamasını kabul etmedi.Duruşmada söz alan avukat Kudret Yıldırım, müvekkilinin tutanağa sanık olarak yazılmasına itiraz ederek şüpheli olarak yazılmasını talep etti.Avukatın talebi üzerine hakim iddianamenin kabul edildiğini, yasa gereği sanık olarak yazıldığını belirtti. Sanık Soydan ise avukatına dönerek, “Ben son derece memnunum sevgili avukatım. Sanık olarak yazsınlar, rahatsız olmuyorum, azmettirici olmak yerine sanık olmaktan memnunum” dedi.

Duruşmada söz alan Soydan’ın diğer avukatları, “Böyle bir davanın açılmış olmasından hem üzüntü hem de utanç duyuyoruz” diyerek müvekkillerinin beraatına karar verilmesini talep etti.İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 22 Temmuz 2012 tarihinde Kemal Türkler'in mezarının başında toplanan grup içinde Soydan'ın "basına da yansıyacak şekilde" Celal Adan hakkında, "cinayetin azmettiricisi olduğu" ve "cinayetin işlenmesinde silah temin ettiği" iddialarını dile getirdiği ifade edilmişti.İddianamede, Soydan'ın konuşmasında Adan'a yönelik olarak, "Kendi katillerinin kurtarılması için büyük çaba sarf etmiştir ve emeline ulaşmıştır" dediği belirtilmişti. İddianamede Soydan’ın "hakaret ve iftira" iddiasıyla 1 yıl 3 aydan 6 yıla kadar hapsi istenmişti.

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler