YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kedi komşuları birbirine düşürdü
Kedi komşuları birbirine düşürdü
12 Mart 2010 20:17
Evinde kedi besleyen aile ile buna karşı çıkan komşuları mahkemelik oldu.

Denizli'nin Cumhuriyet Mahallesi'ndeki evlerinde kedi besleyen aile ile buna karşı çıkan komşuları mahkemelik oldu.

Alınan bilgiye göre, geçen yıl mart ayında pitbull cinsi köpeğin ağzından yaralı olarak aldığı kediyi evinde beslemeye başlayan Hatice Katrancı'ya apartmandaki komşuları karşı çıkarak, evde kedi beslememesi yönünde ikazda bulundu.

36 dairelik apartmanda yapılan yönetim toplantısında, evde kedi beslenmemesi yönünde karar alındı.

Katrancı, karar üzerine kediyi Tavas ilçesi Nikfer beldesindeki köyüne gönderdi ancak kedi yemeden içmeden kesilince yeniden Denizli'deki eve getirildi.

Apartmanın dördüncü katında oturan Bayram-Kıymet Öz çifti durumu öğrenince Hatice Katrancı'nın evine giderek, ''Küçük çocuğumuz var. 6. kattan balkonumuza gelen kedi tüyleri çocuğumuzu rahatsız ediyor'' dedi.

Bir akşam kaybolan kedinin kendi evlerine girdiğini ileri süren Öz çifti, yeniden Katrancı'nın evine giderek tartıştı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine taraflar birbirlerini darbetti.

Karakolluk olan iki aile de birbirlerinden şikayetçi olunca Denizli 5. Sulh Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

Hatice Katrancı, gazetecilere yaptığı açıklamada, ölmek üzere olan bir kediye sahip çıktığı için bu duruma düştüğünü belirterek, şunları kaydetti:

''Pitbull köpeğinin ağzından aldım, perişan durumda yavru bir kediydi. Eve getirdim, önce 1 hafta sakladım. Sonra ailemi ikna ettim. Apartman sakinleri bu kediyi getirip götürmemden çok şikayetçiydi, sonra toplantı yaparak kediyi evden uzaklaştırmamı istediler. Kediyi köye gönderdim ama bunalıma girmiş, yine gizlice eve getirdim. Ablamın bir anlık dalgınlığından dolayı evden kaçmış ve iddiaya göre dördüncü kattaki bir eve girmiş. Girdiğine inanmıyorum. Onlar bizim kata gelince tartıştık. 6. kattan iki kat aşağıya kedi tüyü gidiyormuş. Çocuklarına rahatsızlık veriyormuş. Kedimizin bütün aşıları tam. Herhangi bir rahatsızlığı yok. Kedimizden ayrılmamak için elimden geleni yapacağım.''

Duruşmaya destek amaçlı katılan Denizli Hayvan Hakları Derneği Başkanı Meryem Karabıyık ise kentteki hayvanseverlerden bu tür şikayetler aldıklarını, evlerinde kedi ve köpek besleyemez duruma geldiklerini ilettiklerini söyledi.

Karabıyık, ''Hayvanseverler çaresiz kaldıklarında derneğimize ulaşıyor. Bu aile de bize ulaştı. Ne yapacaklarını bilmiyorlardı. Kediyi apartmandan atmak istediklerini söyleyince bunun mümkün olmadığını söyledim. Bu tür evcil hayvanları daha önce apartman yönetimi karar almamışa evden uzaklaştıramıyorlar. Gürültü yapıyor diye bile uzaklaştıramıyorlar. Ses, desibel ölçümü yapılıyor. Dernek olarak sürekli yanlarındayız. Yasalar konusunda da destek vermek için bugün burada bu ailenin yanındayız'' dedi.

Açıklama yapmak istemeyen Bayram Öz ise davanın kedi davası olmadığını ifade ederek, kedi beslenmesine karşı çıktıkları için ölümle tehdit edildiklerini, bu nedenle şikayetçi olduklarını iddia etti.

Katrancı ailesi, Denizli 5. Sulh Ceza Mahkemesinde bugün yapılan ilk duruşmaya kediyle geldi.

Hakimin ''uzlaşın'' önerisini kabul etmeyen her iki aile  şikayetlerini yineledi. Dava ertelendi. AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler