YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Keçe ustaları direniyor
Iğdır'da unutulmaya yüz tutmuş keçecilik sanatının son ustaları bir yandan teknolojiye karşı direnirken bir yandan da çırak bulamamanın sıkıntısını yaşıyor.
Keçe ustaları direniyor
04 Şubat 2010 / 20:17 Güncelleme: 04 Şubat 2010 / 20:22

Bir zamanlar evlerin başköşelerinde yer alan ve en vazgeçilmez ev eşyası olan keçe şimdi ise sadece yaylalarda kullanılırken son keçe sanatı ustaları da zaman karşı direniyorlar. Bir zamanlar ayrıcalıklı sanat olan keçecilik sanatında şimdi çalışacak çırak bulamıyor. 
 

50 seneden beri keçecilik ile uğraşan Mehmet Balcı isimli usta, "En çok bizi halıcılık sektörü zor durumda bıraktı. İnsanlar sağlıklarından vazgeçtiler, lüks olan halıları alıyorlar. İşlerimiz eskisi gibi devam etmiyor ve eskisi gibi talep de yok satış da yok. Şimdiki gençler tozlu zahmetli bir iş diye bu mesleği yapmak istemiyor. Biz bu sanatın son ustalarıyız ve bizden sonra keçecilik sanatı da biter. Birkaç genç bu mesleği öğrenmek istese biz de onlara bu sanatı devam etmesi için seve seve öğretiriz. Türkiye'nin birçok yerinde keçecilik sanatı yaygınken şimdi sadece birkaç ilde var. Biz bu mesleğin kaybolmasını istemiyoruz. Keçeler sağlık içinde önemli romatizmaya bel fıtığına faydalı, fakat kimse sağlık alanında düşünmüyor. Keçe sanatının unutulmaması için yeni pazarlar bulunmalı satışlar artmalı ve en önemlisi yeni çıraklar yetiştirilmeli. Eskiden her yerde onlarca ustası olan keçecilik şimdi Doğu bölgesinde sadece Iğdır'da yapılıyor. Türkiye genelinde ise 10-15 arası keçe sanatı ustası bulunmaktadır" şeklinde konuştu. İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler