YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kazı çalışmalarına ara verildi
Kazı çalışmalarına ara verildi
12 Ağustos 2011 21:58
Tunceli'de toplu mezar olduğu iddia edilen bölgedeki kazı çalışmalarına yarına ara verildi.

Çemişgezek ilçesi Sağven Mahallesi'ndeki ilçe jandarma komutanlığı yanında, Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Şeref Gürkan gözetiminde yapılan kazıda insan kemiklerine rastlanmasının ardından ara verilen çalışmalara yarın saat 08.00'den itibaren devam edilecek.

Sabah saatlerinde başlatılan kazı çalışmalarında Çemişgezek ilçesi Sağven Mahallesi'ndeki ilçe jandarma komutanlığı yanında bulunan ve 1997 yılında Aliboğazı mevkisinde girdikleri çatışmada öldürülen 19 kişinin bulunduğu ileri sürülen toplu mezar kazısında ilk kemiklere rastlanırken kazı yapılan noktaya yaklaşık 300 metre uzaklıkta başka bir nokta ile yine aynı bölgedeki Taratlı köyü yol ayrımında iş makineleriyle üçüncü kazı çalışması başlatılmıştı.

Sağven Mahallesi'ndeki ilçe jandarma komutanlığı yanında ve kazı çalışması yapılan noktaya yaklaşık 300 metre uzaklıkta başka bir noktada yapılan kazı çalışmalarında 5 kişiye ait olduğu belirtilen insan kemiklerine rastlanmıştı.

Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Şeref Gürkan gözetiminde gerçekleştirilen kazı çalışmalarında, Malatya Adli Tıp Kurumundan gelen 2 antropolog, 2 adli tıp uzmanı ve Tunceli Emniyet Müdürlüğü olay yeri inceleme ekipleri görev yapıyor.

Çemişgezek ilçesinde 1997 yılında Aliboğazı mevkisinde meydana gelen çatışmada, aralarında Ali Yıldız'ın da bulunduğu terör örgütü PKK mensubu 19 kişinin girilen çatışmada öldürüldükten sonra Sağven Mahallesi'ne toplu olarak gömüldükleri iddia edilmişti. Ali Yıldız'ın ağabeyi Hüsnü Yıldız, kardeşinin cenazesini almak için Malatya Cumhuriyet Savcılığına başvurmuş, daha sonra Merkez Moğultay Mahallesi'nde kurduğu çadırda açlık grevine başlamıştı.

Malatya Cumhuriyet Savcılığı tarafından toplu mezar bulunduğu iddia edilen bölgede kazı yapılmasına karar verilmişti.

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler