YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kazayla ilgili korkunç iddia
Kazayla ilgili korkunç iddia
12 Ocak 2010 15:59
Bilecik'te 1 kişinin öldüğü tren kazasında makinistin ehliyetinin olmadığı iddia edildi

Bilecik'in Vezirhan istasyonunda 1 kişinin ölümü 14 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan tren kazasına neden olduğu ileri sürülen ve tutuklanan dizel lokomotifin makinistinin ehliyetinin olmadığı ileri sürüldü.

Bilecik'in Vezirhan istasyonu çıkışında 3 Ocak'ta İstanbul-Eskişehir hattında sefer yapan yolcu trenlerinin çarpışması sonucu meydana gelen ve 1 makinistin ölümü 14 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan kaza ile ilgili Türk Ulaşım Sendikası skandal boyutta bir iddiayı ortaya attı. Türk Ulaşım Sen Sakarya Şube Başkanı Cihad Koray, kazaya Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)'nın açıkladığı gibi kırmızı ışık ihlalinin neden olmadığını öne sürdü.

Sarmaşık ve Bayırköy istasyonları arasında hızlı tren yolunun viyadük ayaklarının tren yoluna yakın geçmesi nedeniyle yolun 5 metre yanına yapılan 500 metre uzunluğundaki geçici yola kataner hattının (elektrik telleri) döşenmemesini kazanın esas nedeni olarak ifade eden Koray, "Yola topu, topu 10 direk dikilmiş olsa bu kaza olmazdı. Elektrik hattı döşenmediği için Osmaneli ile Vezirhan arasındaki ulaşım dizel lokomotiflerle sağlanıyordu." diye konuştu.

Kazaya neden olan dizel lokomotifi kullanan birinci makinist Raşit D.'nin 22 binlik dizel lokomotifi kullanma brövesinin olmadığını iddia eden Koray, şunları söyledi: "Kaza günü makinisttin kullandığı 22 bin diye tabir edilen dizel lokomotifi kullanma brövesinin olmamasıdır. TCDD de 9 tip lokomotif vardır. Makinistlere her tip lokomotif için ayrı, ayrı eğitim verilir ve bu eğitim sonunda sınava girilir ancak başarılı olanlara bröve verilir. Kazanın meydana gelmesinde görüldüğü gibi yine en önemli etken idareci zafiyeti ve verilen sözlü talimatlara göre aktarma ve manevraların yapılmasıdır."

Türk Ulaşım Sen Eskişehir Şube Başkanı Dursun Gözen de kazaya neden olan dizel lokomotifi kullanan makinistin brövesinin olmadığını iddia etti. Makinistin ehliyeti olmamasına rağmen lokomotifi kullanmasına izin verildiğini kaydeden Gözen, "Bu otomobil ehliyeti olana kamyon kullandırmak gibi bir şey. Yardımcı makinistin lokomotifi kullanma yetkisi zaten yok." dedi.

Bilecik'teki kazanın ardından TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın makinistlerin günde 8 saatten fazla çalışmasını yasakladığını dile getiren Gözen, şöyle konuştu: "657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre bir memurun 8 saatten fazla çalışmaması gerekiyor. Ancak TCDD makinistleri 12 ve 18 saate kadar çalıştırarak fazla mesai yaptırıyordu. Biz sendika olarak personelin fazla çalıştırılmaması için TCDD'ye defalarca yazı gönderdik. Ancak bugüne kadar dikkate alınmadı. Bilecik'teki kazanın ardından TCDD Genel Müdürü sözlü olarak makinistlerin 8 saatten fazla çalışmasını yasakladığını öğrendik."

Öte yandan, TCDD Genel Müdürlüğü, sendikanın iddialarıyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Bilecik'in Vezirhan beldesinde 3 Ocakta meydana gelen tren kazasında makinist Hikmet Koşay ölmüş ikisi demiryolu görevlisi olmak üzere 14 kişi de yaralanmıştı. Kazaya neden olan lokomotifin birinci makinisti Raşit D. ve yardımcı makinist Bülent K., 'taksirle bir kişinin ölümüne birden fazla kişinin de yaralanmasına sebebiyet vermek' suçundan tutuklanmıştı. TCDD Genel Müdürlüğü kazaya kırmızı ışık ihlalinin neden olduğunu belirtmişti.

Kazaya sebep olan makinist Raşit D.'nin bir yıl önce de önde giden bir yük trenine çarptığı ortaya çıkmıştı.
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler