YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kazaya kalan nasıl oruç tutmalı?
Kazaya kalan nasıl oruç tutmalı?
22 Temmuz 2014 01:45
Eski Diyanet İşleri Başkanı Yardımcısı Necmettin Nursaçan oruç tutma ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.Nursaçan Hoca kazaya kalan oruçların bir an önce tutulması gerektiğini söyledi

Fidye ne demektir?
 
İbadetlerle ilgili fidye, oruç ve hac ibadetiyle ilgilidir. İhtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan kimse, daha sonra kaza etmesi mümkün olmadığından oruç tutamadığı her gün için bir fidye öder. Bu durumdaki bir kimsenin fidye ödemesi vaciptir. Ödemeye de gücü yetmezse Allah’dan af diler.
 

Iskat-ı savm ne demektir?
 
Hayatta iken sağlığında yerine getirmediği oruç borcunun fidye yoluyla telafi edilmesi, düşürülme anlamına gelmektedir.
 
Kazaya kalan Ramazan oruçları nasıl tutulmalıdır?
 
Ramazan ayında tutulamayan oruçların daha sonra kaza edilmesi gerekir. Kaza oruçlarının aralıksız olarak tutulması hakkında herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Bu itibarla kazaya kalan oruçlar, oruç tutulması mekruh olan günler dışında peşi peşine veya ayrı günlerde tutulabilir. Ancak bu oruçların bir an önce tutulması uygundur.
 
Namazda pantolonu çekmek namazı bozar mı?
 
Amel-i kalil, mekruh olmakla birlikte namazı bozmaz. Amel-i kesir bozar.
 
Dışardan bakan, bu kişi namaz kılmıyor zannedecek kadar namaz dışı şeylerle meşkul olmak amel-i kesirdir. Zorunlu olmadıkça namazdaki huşuu bozacak davranıştan sakınmalıdır. Pantalon çekmek amel-i kesir olarak yapılırsa mekruh olmakla birlikte namaz bozulmaz. Amel-i kesir olacak şekilde pantalonu çekmek namazı bozar.

 

ÜLKEHABER

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler