YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaza olmayan iş yerine ödül geliyor
Kaza olmayan iş yerine ödül geliyor
13 Eylül 2014 06:45
Başbakan Ahmet Davutoğlu Davutoğlu, "Eğer bir işverenin işyerinde hiçbir kaza olmamışsa onlardan alınan kesintiler alınmayacak. Ama ölümcül bir kaza olmuşsa şimdiki cezalardan çok daha ağır cezalar gelecek" dedi.

İşte Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları:

İş hayatının odağı insandır. Daha önce almış olduğum bir karar çerçevesinde bu üzücü olay ilk toplantıyı çalışma Bakanlığı ile yapma kararına bizi yöneltti. Çalışma Bakanlığı’na bağlı bütün birimlerden bilgi aldım.Geçtiğimiz Bakanlar Kurulu’nda aldığımız karar gereği bir eylem planımız var. Dört ana alana dikkatleri çekmek istiyorum.

Birincisi iş güvenliği ile ilgili süreç yönetimi. Bir anda bir kaza ortaya çıkmıyor. Ya da bir anda düzeltilmiyor.
Bu çerçevede bakanlıklar ve kurumlar arasındaki koordinasyonun yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Yetki ve sorumluluk paylaşımını netleştirilmesi gerekiyor. İkincisi, işveren ve işçilerin iş güvenliğini ortak bir değer olarak görmeleri önemli  Bir teklifte bulunduk, bir ortak mekanizması kurmak.

1 Ocak 2015 itibarıyla mesleki yeterlilik kurumu bütün hazırlıklarını tamamlayıp sertifika verebilecek duruma gelecek. Meslek okullarına, üniversitelerde ilgili bölümlere iş güvenliği dersleri konulacak. Hangi işçi hangi işte uzmansa onun belgesini alacak… Vasıfsız işçi diye bir kavramın kalmaması lazım.  Her işyerinde çalışan işçinin sertifikası olacak.

 İşverenin itibarı esas ise bu itibara zarar veren harcamalardan çekinilmemesi lazım.
Biz de bundan sonra yaptırımları artıracağız ama ödülü de artıracağız.

Eğer bir işverenin işyerinde hiçbir kaza olmamışsa onlardan alınan  kesintiler alınmayacak.

Ama ölümcül bir kaza olmuşsa şimdiki cezalardan çok daha ağır cezalar gelecek.

 

01:03
 // KAPİTALİST DÜZEN
Hep parası olana ödül... Ya bırakın ödülü mödülü. Hata ve suç işleyene şamarı kondurun. Kapitalist düzen dedim, çünkü; ben 25 yıldır işsizim ve hırsızlık, yan kesicilik, gasp vb. suçlara ilişmedim, dağa çıkıp terörist olmadım. Bana ödül vermiyorsunuz da, patronlara '' aman gözünün yağını yiyim, al şu ödülü suç işleme emi'' mi diyorsunuz. Vay vay vay... Vay ki ne vay...
13 Eylül 2014 01:03
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler